2 czerwca 1917 roku w Dublanach koło Lwowa urodził się Adam Werka, polski malarz, grafik, marynista. Jego prace zna chyba kazdy miłośnik morza i żeglarstwa, spod jego ręki wyszło bowiem kilkaset prac ilustrujących życie na morzu, bitwy morskie oraz wizerunki ststkó, okrętów i jachtów. Za życia nigdy nie doczekał się wystawy swoich prac, zapewne dlatego, że jego twórczość klasyfikowano jako grafikę użytkową.

Przed wojną uczył się w Bydgoszczy, dokąd przeniosła się rodzina, tam też zdał maturę. Marzył o zawodzie marynarza, ale marzenia nie zrealizował ze względu na wadę wzroku. Przed wybuchem II wojny światowej służył w stopniu chorążego w pułku artylerii konnej .

W czasie kampanii wrześniowej, podczas przedzierania się do Warszawy, został wzięty do niemieckiej niewoli i w niej spędził cały okres wojny (niektóre źródła podają, że pracował fizycznie i studiował konspiracyjnie grafikę i malarstwo). Po zakończeniu wojny w 1945 r. wraz z żoną i synem zamieszkał najpierw w Łodzi. Tu też powstały jego pierwsze prace, ale jeszcze nie marynistyczne. Stąd po kilku latach przeniósł się do Warszawy. Zaczął publikować w latach pięćdziesiątych XX wieku. Rozpoczął też wtedy pracę w redakcji graficznej wydawnictwa Wiedza Powszechna (Warszawa), a w nim z czasem został stałym współpracownikiem (ilustratorem) kultowego w okresie PRL miesięcznika marynistycznego „Morze”. Uprawiał styl morskiego malarstwa realistycznego. Jego prace nie były nigdy wystawiane w galeriach lub muzeach, prawdopodobnie dlatego, że zaliczały się do tzw. grafiki użytkowej. Wykonał setki ilustracji do czasopism i książek o tematyce marynistycznej (m.in. „Morze”, „Miniatury Morskie”, „Mały Modelarz”). W tej tematyce przeważały wizerunki polskich statków handlowych, pasażerskich, okrętów, sławnych żaglowców oraz jachtów. Zilustrował nimi kalendarze „Morza” (1983, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990) oraz monograficzną publikację Jana Piwowońskiego „Flota spod biało-czerwonej” (Warszawa, 1989) poświęconą dziejom polskiej marynarki wojennej PMW i floty handlowej PMH do końca lat 80. XX wieku. W swojej twórczości wykształcił osobisty styl malowania statków i okrętów, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych. Zmarł 16 grudnia 2000 roku. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia miłośnicy morza zaczytywali się „Miniaturami Morskimi” wydawanymi przez Wydawnictwo Morskie w Gdyni. Wszystkie „Miniatury” miały charakterystyczne okładki, które wyszły spod ręki Adama Werki. Były to cieniutkie broszurki formatu A5, zawierające na ogół streszczenia oryginalnej literatury marynistycznej wychodzącej wówczas na Zachodzie lub reportaże z egzotycznych podróży polskich żeglarzy i marynarzy. Wyszło w tej serii również mnóstwo opisów słynnych bitew morskich, także tych z udziałem polskich okrętów wojennych.

na podstawie wikipedia.org opracował MAS

foto muzeummw.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.