10 sierpnia 2002 roku z inicjatywy Marka Słodownika wystartowała I edycja Mistrzostw Polski w klasie DZ. 16 załóg ścigało się przez 24 godziny  na wodach północnych Mazur z bazą w ośrodku Almatur w Giżycku. Tak rozpoczęła się ogólnopolska akcja Ratujmy Dezety, której celem było przywrócenie znaczenia najstarszej w Polsce klasy jachtów.

Po decyzji PZŻ wycofującej jachty klasy DZ z obowiązkowego egzaminowania kursantów los klasy wydawał się przesądzony. Duże łodzie, kłopotliwe w obsłudze i utrzymaniu, stały się z dnia na dzień niepotrzebne, a armatorzy zapewne chętnie pozbyliby się jachtów, które potrzebne już nie były. Akcja ratowania dezet miała na celu odwrócenie tej tendencji.. Zorganizowano regaty 24-godzinne, żeglarsko-wioślarskie, a na wodach północnych Mazur ścigały się załogi bez względu na pogodę. W kolejnych latach do rywalizacji przystępowało regularnie powyżej 30 jachtów, a w tym czasie wody jeziora Kisajno zamieniały się nie do poznania. Czas jakby cofnął się o kilkadziesiąt lat, gaflowe ożaglowanie zdominowało jezioro.

Przez lata utrzymano formułę regat, ale wprowadzono podział na klasy, aby zobiektywizować wysiłki żeglarzy płynących bardzo zróżnicowanymi jachtami. Co roku podczas długiego sierpniowego weekendu ścigają się pasjonaci dawnego żeglarstwa i miłośnicy tej niezwykłej klasy.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.