Od naszego żeglarza ścigającego się w atlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR dostaliśmy kolejną relację. Prezentujemy ją bez skrótów. Andrzej Kopytko został zmuszony do wycofania się z regat wskutek awarii jachtu.

Przyznam, że piszę to ze łzami w oczach, ale po nieprzespanej nocy i porannej walce na decku podjąłem decyzję o powrocie do Plymouth. 

Ok 0530 UTC obudził mnie łomot i wyrzuciło mnie z koi. Jachtem rzucało na boki w nieprawdopodobnie wielkim rozkołysie aż ciężko było wyjść z kabiny. Przerażony zobaczyłem dyndający, zerwany sztag wewnętrzny oraz bardzo niebezpiecznie uszkodzony sztag główny i niebezpiecznie łopoczący, częściowo wleczony w wodzie żagiel sztormowy.Zachowanie masztu (nienaturalne odchylenia) też wydało mi się bardzo niepokojące.
Nie wiem co się stało, być może jacht na skutek chwilowej utraty kontroli ustawił się bokiem do fali i trafił pechowo na jedną z bardziej rozbudowanych fal (takich jest z każdym dniem coraz więcej w związku ze zbliżającym się niżem). Zabrałem się za naprawy, ale nadszedł czas na rozsądek: jestem dopiero w piątej dobie wyścigu, przede mną najgorsze oblicze oceanu i 3 tygodnie żeglugi, a jacht właśnie został bardzo mocno osłabiony, co czyni moją sytuację skrajnie niebezpieczną. Zbliża się potężny niż, którego po prostu
możemy nie przetrwać w żegludze pod wiatr – a tylko taka wchodzi w grę.Nie mam już możliwości postawienia foka sztormowego, a zarazem ciężko mi określić stopień uszkodzenia sztagu, zatem sztormowanie na zredukowanym foku głównym też nie wchodzi w grę.

Dlatego pomimo wewnętrznego chęci kontynuowania wyścigu muszę zrezygnować i wycofać się do Plymouth, by po naprawach jachtu zdecydować co dalej. Jedno jest pewne, pomimo tak niefortunnego zakończenia mojego pierwszego OSTAR nie poddam się i nie zmarnuję poświęconych na to żeglarskie marzenie 3 lat i w
końcu dopnę swego celu.
Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i kibicowali, przepraszam jeśli Was
zawiodłem i liczę na Waszą wyrozumiałość.
Andrzej Kopytko z pokładu s/y „Opole”

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.