Wiosna to tradycyjna pora organizowania szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, które od kilku lat organizuje Centrum Turystyki Wodnej. Nie inaczej jest w tym roku, ale tegoroczne szkolenia mają zdecydowanie mniejszy zasięg od tych z lat poprzednich. Dzieje się tak dlatego, że w tym roku PTTK przygotowuje szkolenia wyłacznie własnym sumptem. Oznacza to, że nie organizacja nie dostała grantu na prowadzenie pożytecznej akcji, ale nie chcąc zaniechać tej kampanii, musiała ograniczyć jej zasięg. -Wiosną siedziba CTW jest mobilizowana do organizacji  kolejnej edycji szkoleń, mówi Wojtek Skóra, dyrektor Cenrtum. – Dyrektorzy szkół i szkolnme koła krajoznawczo-turystycze apelują o organizację akcji w ich placówkach, doceniają bowiem nasze wysiłki w zakresie promocji bezpiecznych zachowań. Niestety,. w tym roku dysponując mniejszym budżetem, pochodzącycm wyłacznie ze źródeł naszej organizacji, musieliśmy znacznie ograniczyć zasięg akcji. Szkoda, bo widzimy na podstawie doświadczeń ostatnich kilku lat, że jest to akcha bardzo potrzebna i niecierpliwie wyczekiwana zwłaszcza przez szkoły w mniejszych ośrodkach, kontynuuje dyrektor Skóra.

Pierwsza tegoroczna akcja została zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 5 w Tczewie w dniach 17 i 18 kwietnia. Tradycyjnie już pierwsza częśc poświęcona była prelekcji połączonej z prezentacją, w której ratownicy pokazywali możliwe zagrożenia na kąpieliskach, omawiali ekwipunek drużyn ratowniczych, a także omawiali procedury związanez bezpieczeństwem nad wodą. W części drugiej uczniowie zostali podzieleni na małe liczebneie zespoły i ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomach. Opróćz sztucznego oddychania kazdy uczeń przećwiczył także odwracanie osoby nieprzytpomnej praz pełną procedurę udzielenia pomocy poszkodowanym.

Zainteresowanie szkoleniem było ogromne, a dzieciaki z wielkim zaineresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Akcja będzie kontynnuowana.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.