3 kwietnia 1877 roku  urodził się inż. Edward Bryzemeister, żeglarz, konstruktor jachtów żaglowych, zwycięzca pierwszych regat morskich Ligi Żeglugi Polskiej w Gdyni w roku 1923.

Edward Bryzemeister w 1924 roku.

Reklamy prasowe warsztatu inż. Bryzemeistera.

Olimpijczyk, uczestnik regat IO w Paryżu w 1924 roku, podczas których startował w klasie monotypowej nie przechodząc po eliminacjach do dalszej rywalizacji.  Pionier warszawskiego żeglarstwa, który wraz z Mikołajem Osińskim stworzył jego podstawy w Wojskowym Klubie Wioślarskim, gdzie w 1921 były wówczas dwie żaglowe łodzie i jedna prywatna. Członek Pierwszego Polskiego Klubu Yachtowego w Gdańsku i jeden z założycieli w 1924: Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski. Jednocześnie szkutnik, posiadający już od 1919 (Warszawa, Solec 105, ppóźniej Tamka 17) warsztat i biuro, który początkowo był głównym dostawcą mieczowych jachtów dla amatorów pływania pod żaglami.

Także zawodnik. Uczestnik (i zwycięzca na Tajfunie) pierwszych regat morskich Ligi Żeglugi Polskiej w Gdyni (1923) przed swym kolegą klubowym Osińskim (na Albatrosie) o których admirał Michał Borowski powiedział, że ” z ciasnej Wisły wypłynęli na pełne morze”. Wygrał na Jeziorze Charzykowskim (29 maja 1924) zawody eliminacyjne (stanęli do nich m. in. prezes PZŻ Klejnot – Turski i wiceprezes Otton Weiland) i jako pierwszy żeglarz polski znalazł się na starcie regat olimpijskich (łodzie monotypowe, 1 żeglarz ) na Sekwanie w miejscowości Meulan (50 km od Paryża).

Oficjalny plakat IO w Paryżu w 1924 roku.
Ceremonia otwarcia IO w Paryżu.

Nie był to udany start Polaka i organizatorów, którzy według spisanej relacji naszego olimpijczyka, nie mogli lub nie chcieli zapewnić mu możliwości poznania sprzętu oraz trasy wyścigu. Polski żeglarz „wymusił” przydzielenie mu łodzi na 5 minut przed startem i nazwał postępowanie sekretarza komisji technicznej regat „cyniczną prowokacją”.

Akwen regat olimpijskich w klasie monotypowej.

Regaty, w których startowali przedstawiciele 17 krajów, w tym jedna kobieta, Szwajcarka Ella Mailart. Zwyciężył reprezentant  Belgii, Léon Huybrechts, który w IO 1908 i 1920 roku wywalczył srebrne medale w klasie 6-metrowej.

Reprezentant  Belgii, Léon Huybrechts, złoty medalista olimpijski w klasie monotypowej.

Klasa olimpijska to Monotype National mieczowy o długości 5 metrów, szerokości 2 metrów i zanurzeniu 0,3 metra. Kadłub ważył 408 kilogramów, a powierzchnia żagli to odpowiednio grot – 15,77 m2, fok – 4,4 m2 oraz spinaker o nieznanej powierzchni. Jacht zaprojektował Gaston Grenier.

Jacht klasy monotypowej, w której startował Edward Bryzemeister.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.