W tym roku Wisła pokrzyżowała nieco plany organizatorom najstarszych w Polsce regat rzecznych. Miały się odbyć na początku czerwca, jednak wówczas przez regatowy odcinek Wisły przechodziła fala powodziowa i obowiązywał zakaz pływania po rzece. Wyznaczono drugi termin i skrócono trasę. Impreza odbędzie się w dniach 19 i 20 czerwca.

Długodystansowe Regaty na Wiśle szczycą się tradycją sięgającą 1936 roku. To wówczas po raz pierwszy ścigano się na odcinku Wisły od Torunia do Bydgoszczy. Dlatego przez lata regaty te nazywano Regatami Toruń-Bydgoszcz. Trasę kilkukrotnie przedłużano, ścigano się kilka razy od Włocławka do Bydgoszczy. W tym roku planowano pierwotnie trzy etapy: Ciechocinek-Toruń, Toruń-Solec Kujawski i Solec Kujawski-Bydgoszcz. Wyznaczając drugi, awaryjny termin tegorocznej imprezy zdecydowano się na powrót do tradycyjnego odcinka wiślanych zmagań: Toruń-Bydgoszcz.

Uroczyste otwarcie regat odbędzie się w środę 19 czerwca o godzinie 18:00 i będzie połączone z biesiadą żeglarską w Przystani Toruń i występem renomowanego zespołu szantowego EKT Gdynia. Natomiast start regat będzie miał miejsce 20 czerwca o godzinie 12:30, a uroczyste zakończenie w siedzibie Yacht Klubu Polski w Bydgoszczy 20 czerwca w godzinach popołudniowych.

Regaty na Wiśle to impreza wyjątkowa. Porównywano je już z Wielką Pardubicką i Camel Trophy. Legenda ugruntowała się przez lata. Uczestnicy i wielbiciele tej imprezy zgodnie zapewniają: kto nie doświadczył kaprysów i potęgi Wisły, ten nie wie jeszcze o żeglarstwie wszystkiego. Imprezę doceniają fachowcy – została wpisana do kalendarza imprez 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wielu uczestników przyznaje, że właśnie te regaty uznaje za najlepszy poligon do szkolenia umiejętności żeglarskich, jakich nie wymaga od nich żaden inny akwen. Wisła ze swoim zaskakująco silnym nurtem, licznymi przeszkodami czyhającymi na dnie, wypłyceniami, łachami, główkami i wiatrem, który w dolinie rzecznej często wariuje – jest doskonałą nauczycielką żeglarskiego rzemiosła. Dlatego warto swoich sił na Wiśle spróbować.

Do imprezy dołączają się zwolennicy drewniaków, którzy na żaglach rozprzowych i rejowych potrafią dokonywać cudów, a także wyczynowcy. Kiedyś na trasie Toruń-Bydgoszcz najlepsi byli Finniści, a dwa lata temu triumfowali zwolennicy Sigmy Active. Wśród uczestników największym powodzeniem cieszą się jednak poczciwe Omegi. Klasę samorządową rozstrzyga się w klasie Puck. Te łódki można wynająć na miejscu w Przystani Toruń.

Organizatorami Długodystansowych Regat na Wiśle są: Toruński Okręgowy Związek Żeglarski, Yacht Klub Polski Bydgoszcz i Nadwiślańska Organizacja Turystyczna. Współorganizatorzy: Miasto Toruń, Fundacja Inicjatyw Społecznych CUMA. Impreza odbywa się pod patronatem Związku Miast Nadwiślańskich.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.