W dniu 18 listopada zmarł kapitan Janusz Arszyłowicz, znakomity żeglarz i instruktor żeglarstwa, wykształcił tysiące żeglarzy morskich oraz wielu kapitanów jachtowych i jachtowych sterników morskich.

Przez wiele lat pełnił funkcje przewodniczącego i członka CKE PZŻ. Przewodniczył przez wiele kadencji Warszawskiemu Zespołowi Egzaminatorów Kapitańskich. Członek Komisji Szkolenia PZŻ. Założyciel i Członek Honorowy  SITŻ HALS.

Kapitan Janusz Arszyłowicz

Urodzony w 1928 roku w Grodzisku Mazowieckim. Był wybitną osobowością o znakomitych umiejętnościach i bardzo dużej wiedzy żeglarskiej. Żeglarstwo uprawiał od 1950 roku. W 1956 r. był współorganizatorem pierwszego, po okresie całkowitego zakazu, rejsu do Finlandii. Najwyższy stopień żeglarski Jachtowego Kapitana Żeglugi Wielkiej uzyskał w 1962 r. W latach 1966-69 był organizatorem pływań po Adriatyku na jachcie „Karolinka”, pierwszym polskim jachcie klubowym na tym akwenie.

Członek Klubu Żeglarskiego „REJSY” od 1954 roku do chwili obecnej. Przez 16 lat Komandor tegoż Klubu. Uczestniczył w 49 rejsach morskich, w tym w 42 rejsach pełnił funkcje kapitana. Za rejs na Spitsbergen uzyskał drugą nagrodę Rejs Roku. Od ponad 45 lat egzaminował na stopnie kapitańskie w Polskim Związku Żeglarskim, będąc przez wiele kadencji przewodniczącym warszawskiego oddziału Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W latach 2005 – 2009 pełnił funkcje Przewodniczącego Centralnej Komisji Egzaminacyjnej PZŻ. Wieloletni członek władz Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W latach 1955-1963 współorganizator i wykładowca na kursach dla studentów Politechniki Warszawskiej. Zasłużony działacz PTTK. Na początku lat 90-tych XX w. był przedstawicielem Polski w Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, znanej również jako Komisja Helsińska. Za swoją działalność został odznaczony wieloma najważniejszymi orderami i medalami: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Zasługi dla Warszawy, Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, Odznaka Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, Srebrna i Złota Odznaka PTTK, Brązowa Odznaka Zasłużony Pracownik Morza. 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.