W weekend, 12 i 13 maja w Gassach nad Wisłą, odbyła się VIII już edycja imprezy Flis Festiwal – Jarmark Kultury Urzecza. Ideą wyjątkowego jarmarku jest odbudowa mazursko-orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa regionu, związanego z Wisłą i flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim.

logotyp imprezy

Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło licznych atrakcji. Impreza rozgrywała się na trzech arenach. W zatoce przy bindudze zgromadzono tradycyjne łodzie wiślane, na pokład których zabierano publiczność.

Zatoka przy bindudze stała się portem replik starych wiślanych łodzi

Zjawiła się największa na Mazowszu jednostka – „Dar Mazowsza”, która cieszyła się szczególnym zainteresowaniem widzów. Każdy mógł wejść na pokład łodzi, porozmawiać z załogą, odbyć krótką przejażdżkę po Wiśle.

„Dar Mazowsza” był prawdziwą ozdobą imprezy

Jedną z atrakcji była możliwość zakupu książki „Szxaman z rzeki” p[ióra Andrzeja Stańskiego, czyli zestaw bajek inspirowanych życiem rzeki. To już drugo tom „Szamana”, który właśnie opuścił drukarnię, a książki osobiście podpisywał autor.

Andrzej Stański podpisuje książkę, poniżej jego najnowsze dzieło

Druga część imprezy to scena „Za Wałem”. Za oryginalnym wiślanym wałem przeciwpowodziowym zbudowano potężną scenę, na której od sobotniego poranka działo się bardzo wiele. Miały tu miejsce koncerty zespołów Występy zespołów: Sołtysi, Powsinianie i Grupa 30+, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, pokazano także rodzinny spektakl Opowieści znad Wisły Teatr Baza.

Na jarmarku towarzyszącym scenicznym prezentacjom skupiono wiele atrakcji, nie zabrakło pokazu dawnych rzemiosł, czyli cieśli i żaglamistrza okrętowego, zainstalowano elementy siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami, serwowano potrawy regionalne z Urzecza. Można było także obejrzeć wystawę „Brzegi Wisły” Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie poświęconej twórczości Andriollego, znakomitego rysownika i ilustratora.

 

Trzecią areną był wschodni brzeg Wisły, dokąd można było dostać się promem. Tutaj uwagę przykuwał występ ludowego zespołu Sołtysi, Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa, stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie, Prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.