23 września 1951 roku w Giżycku zakończyły się, rozgrywane od 16 września na jeziorze Niegocin, Mistrzostwa Polski jachtów mieczowych. Impreza była ważna o tyle, że po raz pierwszy rywalizowano w trzech klasach. W klasie Olimpijka startowało 38 zawodników, w klasie H startowało 47 załóg, a w klasie 12 m Sharpie startowało 12 załóg kobiecych. Rekordowa obsada i udział wielu utytułowanych zawodników sprawiły, że regaty stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Z organizacją było już nieco gorzej. Wprawdzie sędziowie obserwowali wyścigi z pokjłdu staku, ale zabrakło motorówek do obsługi tras wskutek czego boje na trasie ustawiały załogoi zaprzyjaźnionych łodzi rybackich.

Podczas regat wiało silnie, wielu zawodników miało problemy z opanowaniem jachtów, ale poważniejszych wypadków i awarii nie odnotowano. Harmonogram wyścigów ustalono tak, aby wybrani zawodnicy nogli startować w dwóch klasach, co w tamtych latach nie było niczym zaskakującym.

Rywalizację w klasie Olimpijka wygrał, po zaciętej walce, Roman Biderman. W klasie H zwyciężyła załoga tego samego Romana Bidermana przed Juliuszem Sieradzkim. Trzeci był Ireneusz Tazbir. W klasie kobiecej Sharpie wygrała Marta Arlitewicz, druga była Janina Szatkowska (później Kwaśniewska).