W 1934 roku na półki trafiła książka pt. „Budowa kajaka żaglowego typu P7” autorstwa Mieczysława Plucińskiego. Dzięki zawartym w niej schematom każdy mógł stworzyć własny egzemplarz. Plany w 1938 roku doczekały się drugiego wydania. Do wybuchu wojny powstało kilkaset łódek – były na tyle popularne, że na przełomie lat 40. i 50. uzyskały status klasy narodowej.

To wiedzą wszyscy (no, prawie).
Nie każdy jednak ma świadomość, że w maju 1939 roku Mieczysław Pluciński ukończył rysunki jednostki, którą nazwał P-7 GIG. Zmienił kształt dziobu, powiększył miecz i przede wszystkim szerokość kadłuba do 1,20 m przez rozchylenie burt, aby była stabilniejsza.
Niestety, wybuchła wojna i nie ma wzmianki o tym, by prototyp łódeczki kiedykolwiek powstał…

Na moją prośbę Stefan Ekner podjął się niełatwego zadania przełożenia oryginalnej dokumentacji na potrzeby plotera CNC. Z jednej strony zależało nam, żeby możliwie uprościć budowę łódki (ograniczając liczbę elementów),
a z drugiej, by zachować jej oryginalny kształt.
Kilka szczegółów konstrukcji zostało minimalnie zmienionych, ale charakter pozostał. Stefan swoją część wykonał perfekcyjnie.
Teraz ja staram się mu dorównać :).
Aktualnie powstaje prototyp łodzi. Dokładnie po 80 latach. I co mnie prywatnie niezwykle cieszy, już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie.
Po zbudowaniu pierwszego egzemplarza do dokumentacji zostaną wprowadzone niewielkie korekty. Komputer komputerem, a sprawdzić trzeba empirycznie, czy sklejka gnie się dokładnie jak na modelu. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już na jesieni tego roku łódkę będzie można nabyć jako zestaw do samodzielnego montażu. 
 
P-7 jest pierwszą łodzią, która została „przerysowana”, ale tak naprawdę jest początkiem większego projektu, swego rodzaju żeglarskiej archeologii, mającej przypomnieć i odświeżyć nieco zapomniane polskie konstrukcje.
 
Więcej informacji na temat budowy oraz samego projektu znajdziecie na stronie https://www.facebook.com/szkutniapogodzinach/
Adam Hamerlik
Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.