20 maja 1900 roku na Sekwanie w Meulan rozpoczęły się, trwające do 27 maja, regaty żeglarskie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Była to pierwsza edycja żeglarskich konkurencji w nowożytnych igrzyskach, ponieważ 4 late wcześniej, podczas IO w Atenach, odbyła się tylko parada jachtów ze względu na sztormową pogodę w Pireusie. Nie było jeszcze wypracowanych procedur, brak było doświadczonych sędziów, klasy jachtów w poszczególnych startujących krajach były tak rózne, że trudno było o jakiś wspólny mianownik. Dyskusje przed regatami trwały bardzo sługo, ostatecznie przyjęto rozwiązanie mające pogodzić możliwie najwięcej zwaśnionych stron. Ceną za ustępstwa była jednak mnogość klas, co przy stosunkowo nielicznych żeglarzach zainteresowanych udziałem w regatach wyglądało na dość przypadkowe regaty. Przypomnieć jednak trzeba, że w tych czasach idea olimpijska dopiero się rodziła i prestiż regat był dopiero budowany.

Akwen regat w Moulen

Pierwsza część regat olimpijskich, rozgrywana w 6 klasach, odbyła się na Sekwanie w dniach 20-27 maja 1900 roku. Startowano w klasach 0-0,5 tony, 0,5-1 tona, 1-2 tony, 2-3 tony, 3-10 to oraz w klasie Open.

Klasy jachtów biorących udział w olimpijskich regatach.
Jacht startujący w klasie poniżej 0,5 tony.
Jacht startujący w klasie 0,5-1 tona.
Jacht startujący w klasie 2-3 tony.
Uczestnik regat w klasie 3-10 ton.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Francuzi zdobywając 24 medale (5,9,10) przed Wielką Brytanią, która zdobyła 6 medali (4, 1, 1) i ekipą francusko-brytyjską, która wywalczyła 2 złote medale.

Akwen morskiej części regat w Hawrze

Drugą część regat, w klasach morskich rozegrano w dniach 1-6 sierpnia w Hawrze. Startowały wówczas jachty w klasach: 10-20 i 20 ton. W klasie 10-20 ton rywalizowało 14 żeglarzy na 7 jachtach z dwóch krajów: Anglii i Francji. W klasie 20 ton reprezentowane były 4 państwa na 14 jachtach, ale ostatecznie tylko 4 jachty wystartowały z powodu silnego sztormu.  Pierwotnie regaty w Hawrze nie były traktowane jako regaty olimpijskie, ale jako część wystawy światowej l’Exposition universelle, później jednak włączono je do do historii regat olimpijskich.

Jacht klasy 10-20 ton.
Jacht klasy 20 ton.

MAS. foto wikipedia.org domena publiczna

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.