90 lat temu, 29 czerwca 1928 roku, rozegrano pierwszą edycję regat na trasie Warszawa-Modlin. Pomysłodawcą imprezy, która w latach międzywojennych zdobyła ogromną popularność, był Mieczysław Majcher, redaktor czasopisma „Sport Wodny”.

Doroczne regaty rozgrywano na 40-kilometrowej trasie z Warszawy do Modlina.. Regaty tradycyjnie rozgrywane były w końcu czerwca, w kolejnych latach brało w nich udział coraz więcej jachtów.Rekord frekwencyjny padł w 1938 roku, kiedy na starcie stanęło 77 jachtów  Impreza miała uroczystą oprawę, przez wiele warszawskich klubów uważana była za jedną z najważniejszych w sezonie. Na mecie w Modlinie zawodników witała orkiestra wojskowa, organizowano poczęstunek oraz holowano jachty z powrotem do Warszawy. Rekord trasy ustanowiono w roku 1938, kiedy Henryk Sobański na jachcie „Delfin” (klasy E) pokonał dystans z Warszawy do Modlina w czasie 3 godzin, 6 minut i 48 sekund.

O regatach pisano wiele w przedwojennej prasie, zyskały one dużą popularność,  z czasem stały się jedną z najważniejszych imprez regatowych środowiska warszawskiego. „Zainteresowanie temi regatami było wielkie, albowiem są to jedyna regaty poważne, przy których wykazuje się i wiedza żeglarza, i znajomość prądów i wirów kapryśnej naszej królowej rzek – Wisły. Dystans 36 kilometrów gotuje żeglarzom szereg niespodzianek i możliwości, a deszcz emocji podnieca do rywalizacji.” „Sport Wodny”, 1932

 

Mieczysław Majcher (ur. 21 marca 1890 r. zm. 29 stycznia1936 r.) Jedna z najważniejszych postaci środowiska dziennikarskiego okresu międzywojennego. W kwietniu 1925 roku założył czasopismo „Wioślarz Polski – czasopismo poświęcone sprawom sportu wodnego”. W kolejnych miesiącach pismo szybko ewoluowało, jeszcze w tym samym roku zmieniło tytuł na „Sport Wodny”.  Pismo obejmowało swoim zainteresowaniem wioślarstwo, pływanie, w późniejszym okresie także żeglarstwo. Majcher w gazecie pełnił rolę wydawcy, redaktora, korektora, fotoedytora, dystrybutora i kierowcy. Zmarł nagle 29 stycznia 1936 roku. Był także pomysłodawcą Pierwszej Zbiorowej Wycieczki do Bałtyku – zorganizowanego spływu wioślarskiego z Warszawy do Gdańska w 1926 roku, ,jednym z inicjatorów powołania, w 1930 roku, Związku Motorowców, czyli związku żeglarzy motorowodnych, który siedzibę miał w redakcji „Sportu Wodnego”. Aktywnie działał także w strukturach Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.