W dniach 1 i 2 grudnia 2018 roku odbędzie się kolejna, już  VIII edycja festiwalu JachtFilm. Celem festiwalu jest pokazywanie najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata.  Głównym tematem jest oczywiście żeglarstwo i jego różnorodność. Zaprezentujemy najnowsze produkcje filmowe, pokażemy prawdziwe perełki sprzed prawie 80 lat. W tym roku widzowie JachtFilmu będą mieli możliwość obejrzenia 10 filmów.

Zaprosimy Państwa przede wszystkim do obejrzenia filmu „Robery Manry na morzu”. Jest to pełnometrażowy dokument, zrealizowany w 2018 roku, o nietypowej, wręcz pionierskiej wyprawie żeglarskiej sprzed ponad pół wieku. Jest to  ciekawie opowiedziana historia zwykłego Amerykanina w średnim wieku, który postanawia spełnić swe życiowe marzenie i przepłynąć Ocean Atlantyki żaglową łodzią. W latach 60. XX wieku, rejsy żeglarskie już nie były czymś bardzo ekstrawaganckim, i pewnie jego wyprawa przeszła by bez echa, gdyby nie fakt że jego łódź miała długość tylko 4,11 m. Swoim rejsem poruszył Amerykę. Jeszcze w trakcie podróży stał się celem dzikiego ataku mediowego. Wypływał samotnie, ale na mecie rejsu w porcie Falmouth w Anglii czekały na niego setki dziennikarzy, fotoreporterów i 50-tysięczny tłum fanów jego wyprawy.  Film „Robert Manry na morzu” opowiada o odwadze marzeń, na realizację których  czeka się czasem całe życie, ale także jest to bardzo barwna opowieść o dziennikarstwie sposobach działania mediów w latach 60.

Inną postacią żeglarstwa, która będzie bohaterem  filmu jest Brytyjczyk Alex Thomson. Jest to jedno z najgorętszych nazwisk współczesnego oceanicznego żeglarstwa regatowego. Alex Thomson ma za sobą start w czterech edycjach najbardziej wymagających regat na świecie , czyli Vendee Globe. Ma wielkie ambicje, by wygrać kolejną edycję  tych regat i być pierwszym żeglarzem narodowości innej niż francuska, który tego dokona. Jest innowatorem, który zapowiada że w za kilka lat najszybsze jachty będą prowadzone ze wspomaganiem sztucznej inteligencji.  Od wielu lat zaskakuje społeczność żeglarską na całym świecie swoim podejściem do mediów i sponsorów wymyślając i realizując bardzo efektowne i zarazem ryzykowne działania marketingowe. Filmy pokazujące jego spacer po maszcie, czy latanie na kaiteboardzie  za płynącym szybko jachtem przeszły już do klasyki promocyjnych wyczynów i mają miliony wyświetleń w Internecie. Zaprezentowany na festiwalu film „Bezwzględny” to opowieść o karierze Alexa i obowiązkowe „muse see”  dla miłośników szybkich i wielkich jachtów.

Widzów tegorocznego festiwalu czeka też wiele innych filmów. Będą projekcje dla miłośników regat, dla miłośników żeglarskiej włóczęgi na krańce świata, czy tez dla leniwego , spokojnego żeglowania po mazurskich jeziorach. Jak co roku będą opowieści gości festiwalu, nagrody dla twórców filmowych oraz loterie i konkursy dla widzów.

8 Festiwal Filmów Żeglarskich Jachtfilm odbędzie się w  Warszawie , w dniach 1-2 grudnia 2018 w kinie Luna.  Repliki Festiwalu odbędą się w innych miastach (Gdynia, Szczecin, Rybnik) w I kwartale 2019 roku.

Informacje o wszystkich filmach i dokładnym programie tegorocznego JachtFilmu można znaleźć na stronie www.jachtfilm.pl.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.