80 lat temu, 22 lipca 1939  roku w Krewaniu urodził się Jerzy Radomski, kapitan jachtowy, członek-założyciel i komandor Jacht Klubu “Delfin” w Jastrzębiu przy KWK “Moszczenica”.  Działając w klubie założył 5-cio osobową maszoperię, która w latach 1971-78 zbudowała pełnomorski jacht typu Rigiel. Jacht otrzymał nazwę “Czarny Diament”. Na jachcie tym, od czerwca 1978 r., z krótkimi przerwami, pływał ponad 30 lat. Rekordowy rejs zakończył się w 2010 roku po 32 latach.

Za okrążenie kuli ziemskiej otrzymał Nagrodę Specjalną “Głosu Wybrzeża” w konkursie “Rejs Roku’86”, zaś za całe swoje bezprecedensowe dokonania został laureatem I-szej Nagrody “Rejs Roku’ 1995” i otrzymał “Srebrny Sekstant”. Po zakończeniu rejsu

Czarny Diament”, 16-metrowy jacht zbudowany na terenie Kopalni Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju wypłynął w morze 20 czerwca 1978 r. Przez 32 lata pokonał w sumie 240 tys. mil morskich, co odpowiada jedenastokrotnemu okrążeniu kuli ziemskiej i wynosi ok. 60 tys. kilometrów więcej niż odległość z Ziemi do Księżyca. Jacht pływał po wszystkich morzach i oceanach świata. Gdy kończyły się zapasy, Radomski schodził na ląd i pracował, by zarobić na kolejny etap podróży lub woził jachtem turystów. Do Polski, gdzie ma żonę i troje dzieci, kapitan przyjeżdżał kilkukrotnie, na kilkutygodniowe pobyty.

Jubilatowi składamy życzenia niesłabnącej aktywności i wielu jeszcze twórczych żeglarsko lat!

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.