Andrzej Kowalczyk niestrudzenie rozwija swój projekt Miniatur Żeglarskich. Tym razem, w tomiku „Kobiety na oceanach”, sięgnął do dziejów kobiecych rejsów oceanicznych,

ale we wstępie przytacza smaczne anegdoty o wodzu Wikingów będącym kobietą, co okazało się dopiero niedawno, po badaniu DNA doczesnych szczątków. Wspomina o piratce (chyba tak powinno się formę żeńską pirata pisać) Jeanne de Belleville siejącej strach na wodach Kanału La Manche. W kolejnej części jest już jednak spokojniej, co nie oznacza wcale, że mniej zaskakująco. Autor przeanalizował źródła i wyciągnął z nich opowieści o paniach żeglujących na równi z mężczyznami, przełamujących stereotypy na temat płci pięknej. Sięga po nie znane w polskim piśmiennictwie postaci Mary Ann Brown Patten, która dowodziła żaglowcem w drodze ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Stanów, o Jeanne Barret, która opłynęła świat, o Joannie Crapo i jej, wspólnym z mężem, brawurowym rejsie przez Atlantyk w 1877 roku. Wyciąga z mroków niepamięci kolejne postaci, których dokonania jeszcze dziś budzą podziw, a pamiętać należy, że opisywane rejsy mają już prawie wiekową historię. Na kartach Mioniatury nie mogło zabraknąć Heleny de Pourtales i Virginii Herriot, żeglarek z powodzeniem startujących w żeglarskich konkurencjach igrzysk olimpijskich.

W broszurce nie brakuje także polskich odniesień. Są więc harcerki z jachtu „Grażyna”, a także Teresa Remiszewska i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Iwona Pieńkawa. Autor ze swadą snuje opowieść o kobietach, przytacza nieznane fakty i daty, nie szczędzi anegdot, a wszystko to podane ładnym językiem dzięki czemu ponad 60-stronicową książeczkę połyka się na raz. Kowalczyk wzbogacił swoją pracę o index nazwisk, co porządkuje świeżo nabytą wiedzę. W małym formacie ukazała się ciekawa pozycja, warta z pewnością zainteresowania.
Andrzej Kowalczyk napisał Miniaturę, ale poza tym jest jej redaktorem i wydawcą, nie ma sieci dystrybucyjnej w Polsce, a szkoda, bo 4 książeczki już wydane to ciekawa lektura, a zapowiadane są następne.

an.ko@hotmail.fr lub listownie na adres Andrzej Kowalczyk, 57 rue de l’Amour, 34300 Agde, Francja

Konto: Bank Millenium, IBAN PL79 11602202 0000 0001 1742 3411

Andrzej Kowalczyk, „Kobiety na oceanach”, wyda sumptem autora we Francji, str. 68, Agde, 2018

 

MAS

 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.