Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów kojarzone z Gdynią dobiegły końca. Była to już 21 edycja Spotkań, ale 20, jubileuszowa, samych Kolosów, nagród podróżniczych i eksploracyjnych. Kapituła Kolosów po raz dwudziesty przyznała podczas nich statuetki za podróżnicze dokonania roku. Nagrody za rok 2018 otrzymali: Andrzej Bargiel (ALPINIZM), Szymon Kuczyński (ŻEGLARSTWO), Kamila Kielar (PODRÓŻE), Michał Woroch i Maciej Kamiński (WYCZYN ROKU) oraz Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik (EKSPLORACJA JASKIŃ). Super Kolos za całokształt osiągnięć trafił w ręce czeskiego żeglarza, Richarda Konkolskiego.

Z okazji jubileuszu konkursu członkowie Kapituły i Rady Kolosów otrzymali miniaturki Kolosów

W trakcie trzech dni imprezy, od piątku do niedzieli (8-10 marca), publiczność Kolosów, która jak zwykle licznie stawiła się w Gdyni, uczestniczyła w blisko stu prezentacjach, pokazach filmów i spotkaniach z autorami książek, trwającymi łącznie ponad sześćdziesiąt godzin. Podczas prelekcji można było zobaczyć pełen przegląd tego, co wydarzyło się w polskich podróżach i eksploracji w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

ŻEGLARSTWIE swojego drugiego Kolosa zdobył Szymon Kuczyński, konsekwentnie przesuwający granice tego, czego można dokonać na 6,3-metrowym jachcie. Statuetkę otrzymał za samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów na „Atlantic Puffin”, a jego wyczyn przejdzie do historii nie tylko polskiego, ale i światowego żeglarstwa, bowiem „Atlantic Puffin” to najmniejszy jacht, który opłynął świat w rejsie non stop wokół tzw. Wielkich Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu. 

Żeglarskie wyróżnienie za rok 2018 trafiło natomiast do Mariusza Kopera i reszty załogi jachtu „Katharsis II”, którym opłynęli Antarktydę w rejsie poprowadzonym na południe od 62. równoleżnika.

Kapitan Mariusz Koper odbiera wyróznienie w kategorii Żeglarstwo
Kapitan Mariusz Koper i Hanna L:eniec-Koper, II oficer wyprawy dookoła Antarktydy
Kolos za podróże trafił do rąk Kamili Kielar

W kategorii PODRÓŻE Kolosa otrzymała Kamila Kielar (nagrodzona również przez publiczność za najlepszą prezentację 21. OSPŻiA). W Gdyni opowiedziała o swojej wyprawie wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej, a Kapituła doceniła ją za „bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych”.

Dwa równorzędne wyróżnienia trafiły w ręce Tomasza Owsianego oraz Pameli i Krzysztofa Kaczmarków. Pierwszy z wyróżnionych, laureat ubiegłorocznej Nagrody im. Andrzeja Zawady na projekt wyprawy do Gujany Francuskiej, przedstawił w Gdyni relację z tej podróży, zawierającą wnikliwe obserwacje na temat rozmaitych aspektów gujańskiego życia społecznego. Z kolei Kaczmarkowie, córka i ojciec, opowiadając o swoich podróżach po Bułgarii, pokazali, jak można połączyć realizację nietuzinkowej pasji, jaką jest highline, czyli chodzenie po wąskiej, elastycznej taśmie zawieszonej na wysokości między dwoma punktami, z dogłębnym poznawaniem kultury i lokalnych tradycji. Za wyjątkową opowieść o tym otrzymali również Nagrodę Dziennikarzy.

W kategorii WYCZYN ROKU statuetka trafiła w ręce Michała Worocha, który odebrał ją w imieniu swoim i Macieja Kamińskiego. Dwaj przyjaciele, poruszający się na wózkach inwalidzkich, w ciągu 371 dni podróży przemierzyli landroverem defenderem obie Ameryki z południa na północ. Kolosa otrzymali za „wyczyn, który nadał ich życiu sens i przyniósł szczęście” (w 2016 roku na realizację tej wyprawy otrzymali Nagrodę im. Zawady).

Wyróżnienia w wyczynie za rok 2018 Kapituła przyznała Mateuszowi Waligórze, za samotny, pieszy trawers mongolskiej pustyni Gobi, Weronice Łukaszewskiej i Sławomirowi Sanockiemu, którzy zimą ubiegłego roku w niespełna trzy miesiące przewędrowali całe Karpaty, oraz Arturowi Wysockiemu, uczestnikowi sztafety rowerowej Bike Jamboree, który, realizując jeden z jej etapów, samotnie przejechał zimą przez Mongolię w temperaturach sięgających -50 stopni Celsjusza.

Laureatów i wyróżnionych w dwóch powyższych kategoriach poznaliśmy w niedzielę po południu. Dzień wcześniej, podczas pierwszej części finału Kolosów – w sobotę – Kapituła ogłosiła swój werdykt w kategoriach ŻEGLARSTWO, ALPINIZM i EKSPLORACJA JASKIŃ.

Niesamowity wyczyn zdecydował też o rozstrzygnięciu w kategorii ALPINIZM. Kolosa otrzymał Andrzej Bargiel, który w lipcu ubiegłego roku najpierw wszedł na K2, a następnie dokonał pierwszego, kompletnego zjazdu na nartach z wierzchołka drugiej najwyższej góry świata aż do bazy. W jego imieniu statuetkę odebrał jeden z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich himalaistów, Janusz Gołąb, który uczestniczył w wyprawie Bargiela.

Janusz Gołąb odbiera Kolosa w imieniu Andrzeja Bargiela

 

Dwa równorzędne wyróżnienia w ALPINIZMIE Kapituła przyznała dwóm duetom młodych wspinaczy –Dawidowi Sysakowi i Patrykowi Różeckiemu za wytyczenie nowej drogi „Hanging Bus” na centralnym filarze Honey Buttress na Grenlandii oraz Łukaszowi Dudkowi i Jackowi Matuszkowi za nową drogę „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach.

Członkowie nagrodzonej Kolosem ekspedycji

W dziedzinie EKSPLORACJI JASKIŃ rozstrzygnięcie mogło być tylko jedno. W sierpniu ubiegłego roku wyprawa, w której największy udział mieli Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski i Ewa Wójcik, dokonała połączenia starej dobrej Lamprechtsofen (przez kilka lat za sprawą Polaków była najgłębszą znaną jaskinią świata) z jaskinią CL-3, zwiększając deniwelację całego systemu do głębokości 1735 m, a jego długość do 60 km. Ten nowy, rekordowy wynik ugruntowuje pozycję Lamprechtsofen jako najgłębszego trawersu jaskiniowego świata oraz najgłębszej jaskini Europy.

Wyróżnienie – również za rekord – otrzymał Mariusz Kopertowski, autor najgłębszego nurkowania w jaskiniach tatrzańskich – na głębokość 74,5 m podczas eksploracji Syfonu Drzemiącego, co powiększyło deniwelację Śnieżnej Studni do 805 m.

Pomysłodawca konkursu Kolosy, Janusz Janowski i tegoroczny Super Kolos, Ryszard Konkoilski w kuluarowej rozmowie

I wreszcie nagroda, której laureata tradycyjnie poznaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem imprezy – SUPER KOLOS. W tym roku otrzymał go najbardziej polski z czeskich żeglarzy i najbardziej czeski żeglarz w Polsce, Richard Konkolski.

Po raz pierwszy nagroda Super Kolosa trafiła w ręce obcokrajowca

Urodzony ponad 75 lat temu w Bohuminie na Morawach był pierwszym obywatelem b. Czechosłowacji, który opłynął świat w samotnym rejsie. Dokonał tego na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Nike”. Potem powtórzył ten wyczyn jeszcze dwukrotnie na „Nike II”, przemianowanej następnie na „Declaration of Independence”. Bez dostępu do morza w rodzinnym kraju i bez pieniędzy, za to z fantazją, wybitnymi umiejętnościami i wielkim sercem Richard Konkolski zapisał się w historii światowego żeglarstwa złotymi zgłoskami. Portem, z którego przez wiele lat wyruszał w swoje rejsy, był Szczecin. Nagrodę Laureatowi wręczył Piotr Chmieliński, a laudację na czesć Super Kolosa wygłosił Marek Słodownik, członek Rady Kolosów.

Super Kolosa wręczał Piotr Chmieliński, członek kapituły Konkursu
Laudację na cześć Laureata Super Kolosa wygłosił Marek Słodownik, członek Rady Konkursu Kolosy
Ryszard Konkolski po wręczeniu nagrody
Super Kolos Ryszard Konkolski dziękujhe za nagrodę

Ponadto dwie ufundowane przez Miasto Gdynia nagrody, którym towarzyszy 15 tys. zł na realizację projektu wyprawy – dla młodych i „wiecznie młodych” podróżników – otrzymali w tym roku Jacek Matus

KOLOSY (za rok) 2018

Kapitan Ryszard Konkolski odbiera Super Kolosa z rąk Piotra Chmielińskiego

SUPER KOLOS

Richard Konkolski

za całokształt dokonań żeglarskich, w tym trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej w samotnych rejsach.

ALPINIZM

Kolos

Andrzej Bargiel

za pierwszy, kompletny zjazd na nartach z wierzchołka K2 do bazy oraz podejmowanie wyzwań rozpoczynających się w miejscu, które dla innych stanowi cel.

Wyróżnienia

Dawid Sysak i Patryk Różecki

za wierność klasycznym ideałom wspinaczki podczas wytyczenia nowej drogi „Hanging Bus” na centralnym filarze Honey Buttress na Grenlandii.

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach.

EKSPLORACJA JASKIŃ

Kolos

Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski, Ewa Wójcik

za połączenie systemu Lamprechtsofen z jaskinią CL-3, co zwiększyło deniwelację najgłębszego trawersu jaskiniowego świata i najgłębszej jaskini Europy do 1735 m. Nagrodzeni Kolosem alpiniści mieli największy wkład w uzyskanie rekordowego wyniku.

Wyróżnienie

Mirosław Kopertowski

za najgłębsze nurkowanie w jaskiniach tatrzańskich – na głębokość 74,5 m podczas eksploracji Syfonu Drzemiącego, co powiększyło deniwelację Śnieżnej Studni do 805 m.

ŻEGLARSTWO

Szymon Kuczyński odbiera Kolosa z rąk kapitan Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Kolos

Szymon Kuczyński

za samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.

Wyróżnienie

Mariusz Koper

za opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym „Katharsis II” z ośmioosobową załogą w rejsie prowadzonym na południe od 62. równoleżnika.

PODRÓŻE

Kolos

Kamila Kielar

za bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych.

Wyróżnienia

Pamela i Krzysztof Kaczmarek

za próbę walki z grawitacją oraz wytrwałość w realizowaniu pasji, połączoną z szacunkiem do lokalnych tradycji i ludzi, a wszystko to okraszone wyjątkowym dystansem do siebie.

Tomasz Owsiany

za wnikliwe obserwacje mieszkańców Gujany Francuskiej i drążenie dziury w tkance społecznej bez wartościowania i oceniania.

WYCZYN ROKU

Kolos

Michał Woroch, Maciej Kamiński

za wyprawę Wheelchairtrip – wyczyn, który nadał ich życiu sens i przyniósł szczęcie.

Wyróżnienia

Mateusz Waligóra

za samotne przejście mongolskiej części pustyni Gobi.

Weronika Łukaszewska, Sławomir Sanocki

za doskonale przygotowane i zrealizowane zimowe przejście Łuku Karpat.

Artur Wysocki

za zimową wyprawę rowerem przez Mongolię.

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Jacek Matuszek

na projekt samotnego, wspinaczkowo-paralotniowego trawersu Dolomitów.

NAGRODA WIECZNIE MŁODZI

Ryszard Teisseyre

na projekt rowerowej wyprawy przez Stany Zjednoczone i Kanadę – od Alaski do Niagary.

GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB

Sebastian Góra

za zdjęcie Na drugą stronę rzeki

NAGRODA DZIENNIKARZY

Pamela i Krzysztof Kaczmarek

za zupełnie nieoczekiwany sposób opowiadania o odwiedzanym kraju, pokazanie, że oryginalnie nie znaczy zawsze daleko i „egzotycznie”, za podkreślenie wątków kulturowych, a także naturalny i pełen poczucia humoru kontakt z publicznością i urzekającą warstwę wizualną.

NAGRODY PUBLICZNOŚCI

Najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob

Mirosław Zajdel

za zdjęcie Perłowa łódź

Najlepsza prezentacja 21.OSPŻiA w hali Gdynia Arena

Kamila Kielar

Najlepsza prezentacja Fotoplastykonu w PPNT

Zbigniew Czajka i Jan Kostuch

na podstawie Kolosy.pl opracował MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.