29 czerwca wchodzi na polskie ekrany film „Na głęboką wodę” z Collinem Firthem i Rachel Weisz w rolach głównych. Zeglarze dobrze już wiedzą, że jest to ekranizacja historii Donalda Crowhursta, który startował w regatch Golden Globe w roku 1968.

Brytyjski żeglarz chciał wygrać za wszelką cenę, popadł bowiem w kłopoty finansowe. Na morzu okazało się, że nie wygra, inni płynęli szybciej. Oszukał więc, pozostając na Atlantyku słał radiowe wiadomości, że płynie przez oceany Indyjski i Pacyfik, a następnie ogłosił światu, że jako pierwszy minął Przylądek Horn. Nie wytrzymał presji, prawdopodobnie popełnił samobójstwo wyskakując z pokładu jachtu. Ostatecznie regaty wygrał Robin Knox-Johnston, który do mety dotarł jako jedyny żeglarz.

Dziś, po 50 latach, ta historia wraca, tym razem jednak w postaci fabularnego filmu. Twórcy wiernie odtworzyli klimat tamtych regat, włożyli dużo starań w odtworzenie realiów i wiarygodność w sprawach żeglarskich. Nie jest to oczywiście film tylko o żeglarstwie, ale z pewnością wodniacy docenią kunszt reżysera.

Polski dystrybutor dzieła, firma Best Film, tak charakteryzuje obraz Jamesa Marsha: „Prawdziwa historia żeglarza-amatora w reżyserii zdobywcy Oscara, Jamesa Marsha („Teoria wszystkiego”) ze wspaniałymi rolami Colina Firtha i Rachel Weisz. Claire i Donald Crowhurst to szczęśliwe i zakochane w sobie małżeństwo z trójką dzieci. Gdy rodzinny biznes plajtuje, by zapewnić byt rodzinie, Donald decyduje się na ryzykowny krok. Pomysłowy wynalazca postanawia wziąć udział w żeglarskim wyścigu dookoła świata – Sunday Times Golden Globe. Bez doświadczenia, bez przygotowania, nie zbaczając z trasy musi przetrwać samotną podróż i wygrać wyścig. Donald za wszelką cenę chce osiągnąć sukces, którym zasłuży na podziw najbliższych. Wspierany przez ukochaną żonę i kibicujące mu dzieci wyrusza w niebezpieczną podróż. Na co zdobędzie się, by wygrać z żywiołem i nie zawieść tych, na których najbardziej mu zależy?”

Reżyseria:James Marsh

Obsada:Jonathan Bailey, Colin Firth, Ken Stott, David Thewlis, Rachel Weisz

Aby otrzymać podwójne zaproszenie na przedpremierowy pokaz, 25 czerwca w kinie Elektronik na warszawskim Żoliborzu, należy odpowiedzieć na pytania i czekać na wyniki losowania. Wyniki zostaną podane do wiadomości  23 czerwca, a 10 podwójnych zaproszeń będzie można odebrać przed projekcją.

Pytania konkursowe:

  1. Jak nazywał się jacht, na którym Donald Crowhurst brał udział w regatach Golden Globe?
  2. Ilu zawodników wystartowało na wokółziemską trasę Golden Globe?
  3. Co dzieje się dzisiaj z dwoma jachtami, które były najbardziej znane w tych regatach; „Suhaili” oraz „Joshua”?

Na odpowiedzi czekamy do 20 czerwca, do godz. 1200, a maile można kierować na adres: konkurs.CTW@gmail.com

 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.