Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki 1 rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2021. Zostaliśmy zasypani odpowiedziami na pytania konkursowe, przyszło aż 168 odpowiedzi. Pytania okazały się trudne, ale pięciu uczestników poradziło sobie z nimi w imponującym stylu.

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 1:

  1. Bolesław Kowalski w latach 60. ub. wieku był niezwykle aktywną postacią w świecie żeglarskim. Proszę podać 2 wyprawy żeglarskie przez niego kierowane

Bolesław Kowalski w latach 60. ub. wieku kierował dwiema ważnymi rejsami żeglarskimi: Wyprawa Koral, czyli rejs jachtu „Dar Opola” z Adenu do Gdyni w okresie 30 grudnia 1959 r. -14 sierpnia 1960 r.  Drugim rejsem była wyprawa dookoła Ameryki Południowej na jachcie „Śmiały” z przejściem Cieśniny Magellana zrealizowana w okresie od 29 lipca 1965 r. do 30 października 1966 r.Kto był pierwszym laureatem nagrody Rejs Roku i za jaki wyczyn został uhonorowany?

2. Andrzej Rościszewski zdobył nagrodę Rejs Roku w jej pierwszej edycji a uhonorowany został za wyprawę jachtem „Śmiały” dookoła Islandii.

3. Kto zaprojektował jacht klasy Skippi?

Autorem projektu jachtu Skippi jest Jerzy Pieśniewski.

4. Proszę podać tytuł i nazwisko autora ostatniego wydanego przed wojną polskiego podręcznika żeglarskiego.

Ostatnim wydanym przed wojną podręcznikiem żeglarskim była praca Jana Kuczyńskiego zatytułowana „Jachtowa żegluga morska”.

5. Proszę podać nazwę i kraj pochodzenia pierwszego zwodowanego jachtu klasy 12-metrowej

Pierwszym jachtem zbudowanym zgodnie z założeniami klasy 12-metrowej był holenderski „Davo II”. Jednostka została zaprojektowana przez Maxa Oertza i zbudowana w Hamburgu. To pytanie przysporzyło najwięcej wątpliwości i trudności, najwięcej uczestników wskazywało inną jednostkę, jednak aby rozstrzygnąć spór Jurorzy sięgnęli do wiarygodnego źródła; książki napisanej przez duet autorski Luigi Lang i Dyer Jones „The 12-metre class” opublikowanej w 2001 roku, w której autorzy jednoznacznie rozstrzygają ten spór.

Na wszystkie 5 pytań odpowiedzieli w tym tygodniu panowie: Robert Wojak, Marcin Ziętkiewicz, Andrzej Witwicki, Mateusz Drobniak oraz Paweł Rycaj. Gratulujemy, nagrody wyślemy pocztą.

Fundatorem nagród w tej edycji konkursu był portal www.wodnapolska.pl adresowany do miłośników historii żeglarstwa.

Fundatorem Nagrody Głównej w konkursie jest Sklep.marynistyka.org – sklep internetowy ze stylowymi prezentami dla Żeglarzy, morskimi upominkami, dekoracjami marynistycznymi, które pozwalają poczuć morską bryzę z dala od morza, przywołują wspomnienia dni spędzonych pod żaglami, wywołują marzenia o morskich podróżach na pokładach sławnych żaglowców pod dowództwem wielkich Kapitanów. W ofercie sklepu znajdziemy dawne, mosiężne kompasy, busole, sekstanty, lunety, wykonane z drewna modele jachtów, żaglowców, łodzi motorowych oraz koła sterowe, dzwony pokładowe, zegary słoneczne i wiele innych upominków dla Żeglarzy i Ludzi Morza, element marynistycznego wystroju wnętrz, które jasno znamionują właściciela jako osobę interesującą się kulturą, tradycją i historią morza, nautyki, marynistyki. Czy może być lepszy prezent dla osoby zakochanej w żaglach, morzu, wielkich żaglowcach niż busola symbolizująca obierania właściwego kursu również w codziennym życiu, „kompas moralny” pozwalający omijać życiowe rafy i mielizny, luneta żeglarska będąca alegorią umiejętności przewidywania, sięgania gdzie wzrok nie sięga i dalekowzroczności lub będące symbolem trzymania steru władzy i dowodzenia drewniane koło sterowe? Czy jakikolwiek przedmiot na komodzie czy regale nada bardziej żeglarskiego charakteru każdemu pomieszczeniu niż model legendarnej łodzi motorowej, historycznego żaglowca lub wykonana z drewna replika jachtu J-Class, który przeszedł do historii tych regat w poprzednim stuleciu? 

Styl marynistyczny i Duch Morza zawarty w żeglarskich prezentach oferowanych przez Sklep.marynistyka.org jest ponadczasowy i opiera się wszelkim modom i przemijającym trendom. Często wykorzystując olbrzymią symbolikę oraz elegancję tych przedmiotów obdarowujemy nimi osoby, których noga nigdy nie stanęła na pokładzie a ich wyobrażenie o żaglowcach pochodzi z hollywoodzkich superprodukcji. Równie często dochodzimy do wniosku, że sami czujemy się najlepiej, najszczęśliwsi w pomieszczeniach w morskim stylu, wyposażając nasze biura, gabinety, salony czy sypialnie w elementy w stylu marynistycznym, z morskim charakterem.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.