Szanowni Państwo,

Z przyjemnością podajemy wyniki II rundy konkursu Król Wiedzy Żeglarskiej 2020. Wpłynęły 93 odpowiedzi, ale zaledwie cztery osoby poprawnie odpowiedziały na wszystkie pytania.

Są to panowie: Andrzej Zakrzewski, Paweł Rycaj, Marek Winiarczyk i Tomasz Kowalczyk. Na cztery pytania odpowiedzieli: państwo Iwona i Marek Tarczyńscy oraz panowie Wojciech Spychalski i Mirosław Bieliński. Jedno z pytań, dotyczące polskiej żeglarki, która jako pierwsza opłynęła świat pod żaglami, okazało się bardzo podchwytliwe, dlatego też, decyzją Jury, wśród czterech osób, które poprawnie odpowiedziały na to pytanie, rozlosowano nagrodę ufundowaną przez CTW PTTK. Nagrodą jest książka „Statki i okręty” autorstwa panów Bogdana Hurasa i Marka Czasnojcia, a trafi ona w ręce pana Pawła Rycaja.

Poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 2.:

  1. W którym roku zorganizowano po raz pierwszy Mazurską Operację Żagiel?

Pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel została zorganizowana w 1979 roku, a pomysłodawcą był Adam Jasser.

  • Jak nazywa się pierwsza śluza mazurska w całości zaprojektowana i zbudowana przez polskich inżynierów?

Pierwszą śluzą zaprojektowaną i zbudowaną przez polskich inżynierów jest Guzianka II.

  • Jak nazywał się pierwszy jacht zaprojektowany przez Andrzeja Skrzata?

Pierwszym jachtem zaprojektowanym przez Andrzeja Skrzata był Narcyz, którego projekt ogłoszono w 1973 roku.

  • Jak nazywał się polski jacht, który jako pierwszy opłynął świat dwukrotnie?

Pierwszym polskim jachtem, który dwukrotnie opłynął świat był „Asterias” (J-80) – jednostka Śląskiego Yacht Klubu działającego przy Politechnice Śląskiej. Po raz pierwszy dokonał tego trasą pasatową w latach 1976/1977 pod dowództwem Aleksandra Lipińskiego, a drugie „kółko” zamknął w latach 1987/1988, kiedy to wziął udział w Tall Ships Australia ’88 i wówczas opłynął świat z dwoma kapitanami (Bogdan  Marciniak i Marek Sobieski) trasą wokół trzech przylądków. Pierwotnie jacht nosił nazwę „Politechnika Śląska”, którą później zmieniono ze względu na nazwę istniejącego statku handlowego. Drugim jachtem z dwoma okrążeniami na koncie jest „Wojewoda Pomorski” (Conrad 54), późniejsza „Lady B” (Wiesław Rakowski i Krzysztof Baranowski). „Maria” była trzecia, a czwarty „Atlantic Puffin” (Maxus 22) Szymona Kuczyńskiego. Z tej kategorii wymyka się nieco „Czarny Diament” Jerzego Radomskiego, który żeglował prawie 30 lat, ale trudno byłoby wskazać konkretną trasę okrążenia świata.

  • Proszę podać imię i nazwisko polskiej żeglarki, która pierwsza opłynęła pod żaglami świat dookoła.

Pierwszą polską żeglarką, która opłynęła świat dookoła była Iwona Pieńkawa, członkini załogi jachtu „Otago” podczas I edycji regat Whitbread Round the World w latach 1973/1974. Pytanie okazało się bardzo podchwytliwe, większość respondentów wskazywała na Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, ale zdarzały się również odpowiedzi wskazujące obydwie panie z wyraźnym zaznaczeniem ich dokonań.

Fundatorem nagród Rundy 2. jest Boatshow – Żeglarskie Targi z Klimatem odbywające się w Łodzi w listopadzie od 1999 roku. Cztery nagrody w postaci kalendarza ściennego „100 lat Polskich Konstrukcji Jachtowych” trafią do rąk osób, którzy odpowiedzieli na wszystkie pytania.

Pytania Rundy 3

  1. Proszę podać dwa ważne akweny szkoleniowe na kresach RP, które po wojnie znalazły się poza granicami Polski.
  2. Proszę podać imię i nazwisko polskiego żeglarza regatowego i działacza żeglarskiego, który zginął w obozie jenieckim w Ostaszkowie.
  3. Kto był przedwojennym patronem Domu Żeglarza w Basenie Mariusza Zaruskiego w Gdyni?
  4. Jak nazywał się pierwszy polski żeglarz, który trzykrotnie startował w międzynarodowych regatach przez Atlantyk?
  5. Jak nazywał się jedyny jacht w prawie 170-letniej historii regat America’s Cup, który podczas regat zatonął?

Odpowiedzi prosimy kierować na adres: konkursctw@gmail.com do czwartku, 14 maja, do godz. 08.00. Odpowiedzi nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę i nie będą także brały udziału w losowaniu nagród. Każda prawidłowa odpowiedź to 1 punkt. Nagrody będą przyznawane osobno za każdą rundę, ale dla najlepszych uczestników, którzy we wszystkich rundach zbiorą najwięcej punktów,  przygotowaliśmy nagrodę specjalną. Wyniki Rundy 3 ogłosimy w piątek, 15 maja.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.