Szanowni Państwo,

Oto poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 4. W tekście poniżej znajdą Państwo także aktualny ranking uczestników naszego konkursu-zabawy Król Wiedzy Żeglarskiej 2020.

  1. Jaki był tytuł ostatniej książki autorstwa Mariusza Zaruskiego i w którym roku została wydana?                                         

 „Z harcerzami na Zawiszy Czarnym” to ostatnia z książek o charakterze reportażowym pióra Mariusza Zaruskiego ogłoszona i wydana w 1937 roku we Lwowie.

Ostatnią książką, w której generał Zaruski był wymieniony jako autor to „Mały kod do użytku jachtów i mniejszych statków według księgi sygnałów”.

  • Jak nazywali się muzycy pierwszego składu zespołu „Stare Dzwony”?               

Zespół powstał w 1980r. Podstawowy skład tworzyli: Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski, Marek Siurawski, Janusz Sikorski. Po śmierci Janusza Sikorskiego w 1995r. do stałego składu zespołu dołączył Andrzej Korycki. Na samym początku artystycznej drogi zespołu w jej skład wchodził Mirosław Peszkowski, ale zanim „Stare Dzwony” na dobre zaistniały, rozstał się on z zespołem na rzecz pracy na morzu.

  • Jaki tytuł nosiło czasopismo o tematyce morskiej, które w II RP ukazywało się najdłużej, a jak to, które wydało najwięcej numerów?                     

Czasopismo o tematyce morskiej najdłużej ukazujące się w II RP to miesięcznik „Morze” ukazujący się od listopada 1924 r. do sierpnia 1939 r. Najwięcej  numerów wydało czasopismo „Wioślarz Polski”, które wkrótce zmieniło tytuł na „Sport Wodny”, wydawane od kwietnia 1925 r. do 1939 r . Największa liczba numerów była wynikiem częstotliwości ukazywania się czasopisma początkowo jako miesięcznik potem dwutygodnik. „Morze” do wybuchu wojny wydało  178 numerów, „Sport Wodny” wydał 276 numerów.

 „Żeglarz Polski” wydawany przez Józefa Klejnot-Turskiego to pismo ukazujące się nieregularnie i okresowo jako dodatek do innego tytułu, a ostatecznie zniknęło z rynku prasowego w roku 1932. Precyzyjna liczba wydanych numerów jest praktycznie niemożliwa do wskazania ze względu na rozproszenie zbiorów, ale było ich ponad 120.

Warto także zaznaczyć, że tytuł „Żeglarz”, wydawany od roku 1934 nie był kontynuacją pisma Klejnot-Turskiego, ale dziełem środowiska harcerskiego.

W okresie międzywojennym 7 tytułów ukazywało się ponad 10 lat: wspomniane już „Morze”(16 lat) i „Sport Wodny” (15 lat), a ponadto „Żegluga” (13 lat), „Rocznik Gdański”, „Flota Narodowa” i „ „Przegląd Morski (po 12 lat), i „Żeglarz Polski” (10 lat).

Do wybuchu wojny jeszcze dwa czasopisma wydały ponad 100 numerów; był to „Przegląd Morski” wydawany przez Marynarkę Wojenną (116 numerów) i „Wiadomości Portu Gdyńskiego” (115 numerów).

  • Proszę podać nazwę jachtu i nazwisko pierwszego żeglarza z krajów socjalistycznych, który ukończył regaty samotnych żeglarzy dookoła świata?       

Pierwszym żeglarzem pochodzącym z państwa socjalistycznego, który ukończył regaty samotnych żeglarzy dookoła świata był Nandor Fa (Węgier) na jachcie „K&H Bank (Banque) Matav” w regatach Vendee Globe edycji 1992/1993r Nandor zajął 5 miejsce.

  • Ile razy katamaran został zwycięskim jachtem Pucharu Ameryki?                     

Katamaran trzy razy był zwycięskim jachtem America’s Cup: „Stars & Stripes” – 1988 r., Oracle Team USA 17 – 2013 r. i Emirates Team New Zealand – 2017 r.).

Wielu uczestników zapomniało o jachcie „Stars & Stripes” Dennisa Connera z 1988 roku, kiedy rywalizował z nowozelandzkim jachtem KZ 1. Ostateczny werdykt w sprawie zwycięstwa wydał sąd kilka lat później. Wielokadłubowiec wygrał regaty także w 2010 roku, ale był to trimaran, „BMW Oracle”.

Partnerem niniejszej edycji konkursu jest Oficyna Alma-Press, wydawca ponad 270 książek żeglarskich, obecna na polskim rynku ponad 30 lat.

Na wszystkie powyższe pytania poprawnie odpowiedziało tylko trzech uczestników: panowie Adam Wojdyłło, Leszek Krasiński oraz Krzysztof Radek, którzy wygrali nagrodę książkową ufundowaną przez oficynę Alma-Press. Nagroda zostanie przesłana pocztą.

Klasyfikacja generalna konkursu po 4 rundach. Poniższa piątka (a właściwie szóstka) uczestników wyraźnie prowadzi, pozostali zawodnicy nie przekroczyli granicy 10 punktów.

.RUNDA1234RAZEM
1Andrzej Zakrzewski553417
2Marek Winiarczyk553417
3Tomasz Kowalczyk553316
4Wojciech Spychalski444416
5Iwona i Marek Tarczyńscy444315

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.