Szanowni Państwo,

Oto poprawne odpowiedzi na pytania Rundy 5.

  1. W którym roku i pod jakim tytułem ukazała się pierwsza książka o tematyce morskiej? Proszę podać pełny tytuł tej publikacji.

Mariusz Zaruski, „Współczesna żegluga morska, Doki, budowa okrętów żaglowych i parowych, przybory żeglarskie”. Książka ukazała się drukiem w 1904 roku. Zaruski był także autorem wszystkich rysunków.

Pierwsza polska książka o tematyce morskiej
  • Która czynna na stałe śluza mazurska miała najmniejszą liczbę śluzowań w sezonie 2019?

Śluza Przerwanki leżąca na szlaku Sapiny. To mało znany obiekt hydrotechniczny, leży w strefie ciszy, prawie 30 km od głównego szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Śluza Przerwanki podczas zmasowanego najazdu jachtów klasy DZ
  • Gdzie i w którym roku po raz pierwszy zorganizowano w Polsce regaty w randze mistrzostw świata w konkurencjach żeglarskich?

Pierwszą imprezą w randze mistrzostw świata w żeglarstwie, jaka została rozegrana w Polsce był Złoty Puchar Finna na Zatoce Gdańskiej w lipcu 1965.

Oficjalny znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską
  • 26 maja przypada 100. rocznica urodzin Stefana Wysockiego. Jaki tytuł nosiła jego najbardziej znana książka, na której wychowały się dwa pokolenia polskich żeglarzy i w którym roku ukazała się po raz pierwszy?
  • „Żeglarstwo śródlądowe”, Sport i Turystyka 1955 r.
Pierwsze wydanie „Żeglarstwa Śródlądowego” z 1955 roku

Karol Jabłoński ma największą w Polsce kolekcję tytułów mistrza świata w konkurencjach żeglarskich. A kto w tej nieformalnej klasyfikacji jest na miejscu drugim i ile zgromadził tytułów mistrzowskich?

9 tytułów Mistrza Świata zgromadził Piotr Tarnacki, wszystkie w klasie Micro.

Piotr Tarnacki wreaz z ojcem Bronisławem na pokładzie „Copernicusa”.

Na wszystkie powyższe pytania żaden z uczestników nie odpowiedział poprawnie. Dwójka uczestników odpowiedziała na 4 pytania, to państwo Iwona i Marek Tarczyńscy oraz Marek Winiarczyk. Nagrody ufundowane przez wydawnictwo Alma-Press przechodzą na kolejną rundę. 

Jesteśmy na półmetku 10-rundowego konkursu, oficjalna klasyfikacja po 5 rundach wygląda następująco:

.RUNDA12345RAZEM
1Marek Winiarczyk5534421
2Tomasz Kowalczyk5533319
3Wojciech Spychalski4444319
4Iwona i Marek Tarczyńscy4443419
5Andrzej Zakrzewski5534017
Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.