Szanowni Państwo,

prezentujemy odpowiedzi Rundy 6 naszego Konkursu, wpłynęło 98 odpowiedzi. Zaledwie 4 osoby odpowiedziały na wszystkie pytania, laureatom gratulujemy rozległej wiedzy, a nagrody, publikacje książkowe ufundowane przez firmę Morka, prześlemy pocztą.

  • Który klub i w którym roku jako pierwszy w Polsce wprowadził system stopni żeglarskich? Prezentujemy najbardziej wyczerpującą odpowiedź konkursową, jakiej udzielił pan Witold Spychalski:

Z inicjatywy Ludwika Szwykowskiego komandora sekcji żeglarskiej Wojskowego Klubu Wioślarskiego od 1923 roku i późniejszego przekształcenia Wojskowego Klubu Wioślarskiego w Wojskowy Yacht Klub w 1925 roku, opracowano (przy współudziale komandora) szereg uregulowań min. regulamin klubowy, etykietę, godła i znaki, ubiory klubowe a także podział członków klubu według umiejętności (sternicy, żeglarze, nowicjusze). Działania te uważa się za pierwsze w Polsce kwalifikowanie żeglarzy (nieformalne stopnie żeglarskie). Pierwsze Polskie „patenty morskie” zostały wprowadzone w ramach klubowego systemu kwalifikacji w 1930 roku w Polskim Klubie Morskim na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Współautorem systemu kwalifikacji był ówczesny komandor Tadeusz Ziółkowski. PZŻ założony w 1924 roku opracował swój system stopni żeglarskich dopiero pod koniec lat 30-tychOficerski

Które ze śluz Kanału Augustowskiego leżą najwyżej ponad poziomem morza?

Śluzy Swoboda i Gorczyca leżą najwyżej nad poziomem morza; 124,7 m npm. System zasilany jest wodą z jeziora Serwy.

  • Proszę wymienić co najmniej dwie konstrukcje Jacka Holta doskonale znane z polskich wód śródlądowych?

Rambler, Hornet i Cadet

  • Z odległym od morza Przemyślem było związanych dwóch oceanicznych żeglarzy. Proszę podać imiona i nazwiska obydwu panów i ich najważniejsze dokonanie żeglarskie.

Henryk Jaskuła, „Dar Przemyśla”, samotny rejs non-stop dookoła świata w latach 1979-1980

Krzysztof Grabowski, samotny rejs przez Atlantyk w 1959 roku na jachcie „Tethys”. Był to pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza przez ocean, przez lata pomijany w oficjalnych zestawieniach i prasie, ponieważ Grabowski zamieszkał po wojnie za granicą.

  • Kobiety zaledwie pięciokrotnie zdobyły nagrodę Rejs Roku. Proszę podać ich imiona i nazwiska.

Laureatkami Nagrody Rejs Roku były: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1978), Barbara Królikowska (2005), Joanna Pajkowska (2009, 2019).   Asia Pajkowska otrzymała również Nagrodę Rejs Roku w 2017 roku – tym razem wspólnie z Uwe Rottgeringiem za udział w regatach TWOSTAR 2017.

Fundatorem nagród w tej edycji jest Szkoła Żeglarstwa Morka zajmująca się szkoleniem żeglarskim i motorowodnym (także w systemie on-line, a także czarterami jachtów.

Nagrodami w tej edycji konkursu będą wybrane publikacje książkowe Fundatora. O swojej misji Morka informuje:

Szkoła Żeglarstwa Morka.pl działa nieprzerwanie od 2003 roku. Jej główną działalnością są szkolenia morskie i czartery jachtów morskich na całym Świecie. Morka również prowadzi szkolenia motorowodne i specjalistyczne: radiooperatora SRC, Diesel na jachcie, nawigację itp. Od początku działania Morka wyróżnia się innowacyjnością. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła w żeglarstwie podręczniki elektroniczne, które dzisiaj są możliwe do pobrania bezpłatnie ze strony Morki, czy e-learning. Instruktorzy Morki, to pasjonaci, z wieloletnim, często zawodowym doświadczeniem na morzu.

Prawidłowo na 5 pytań odpowiedzieli panowie: Robert Góralczyk, Andrzej Wiejak, Marek Winiarczyk oraz Krzysztof Będkowski. Aktualna klasyfikacja generalna po 6 rundach naszego konkursu:

.RUNDA123456RAZEM
1Marek Winiarczyk55344526
2Wojciech Spychalski44443423
3Iwona i Marek Tarczyńscy44434322
4Tomasz Kowalczyk55333221
5Andrzej Zakrzewski55340320
6Robert Góralczyk34230517
7Krzysztof Będkowski04043516
8Andrzej Wiejak00344516

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.