Szanowni Państwo,

prezentujemy wyniki Rundy 10, finałowej naszego konkursu-zabawy o tytuł Króla Wiedzy Żeglarskiej.

Fundatorem nagród tej edycji konkursu jest festiwal Jacht Film, najpełniejsza w Polsce prezentacja kina żeglarskiego, organizator dorocznych festiwali w Warszawie, Gdyni i Szczecinie.

Jak nazywał się jacht szkoleniowy zaprojektowany przez Felicjana Gabryelewicza na potrzeby drużyn harcerskich?

Felicjan Gabryelewicz zaprojektował dla harcerzy z Poznania trzy jachty, niemal identyczne; „Rekin”, „Delfin” i „Foka”. Miało to miejsce w połowie lat 20. W kolejnych latach był również autorem harcerskiej klasy H, spopularyzowanej w całej Polsce dzięki bezpłatnemu udostępnieniu planów.

  • Proszę podać imię i nazwisko żeglarza, który jest autorem pierwszego udokumentowanego samotnego rejsu śródlądowo-morskiego z zawinięciem do portów zagranicznych i nazwę jachtu, na którym ten rejs się odbył.

Konrad Marcjan Prószyński na jachcie „Vega” w okresie lipiec-październik 1927 roku na trasie: Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Puck, Jastarnia, Hel, Łeba, Ustka, Kołobrzeg, Dziwnów, Pennemunde, Świnoujście, Trzebież, Szczecin, Gdańsk, Warszawa

  • Gdzie i w którym roku odbywała się pierwsza edycja targów Wiatr i Woda?

SWOS Zegrze, targi rozpoczęły się 12 maja 1990 r.

  •  Miesięcznik „Morze” powstał w 1924 roku, ale zanim ukazał się drukiem, rozważano różne tytuły dla nowego czasopisma. Proszę podać przynajmniej jeden z nich.

„Przegląd Gospodarstwa Morskiego”

„Morza i Rzeki”

„Fale Bałtyku”

  • Z połączenia jakich tytułów ukazał się magazyn „Morze” po II wojnie światowej?

„Morze” po wojnie ukazywało się od października 1945 roku. W 1948 połączono to pismo z  tytułem „Marynarz Polski” i ta symbioza trwała do września 1949 roku, kiedy to pismo wróciło do swego pierwotnego tytułu. W 1950 roku pismo ukazało się pod  tytułem „Morze i Młody Żeglarz” wynikający z wchłonięcia kolejnego pisma, jednak już miesiąc później czasopismo ukazało się jako „Morze”.

  • Ile śluz, także nieukończonych, składa się na szlak Kanału Mazurskiego w obecnych granicach Polski?

5 śluz:  Leśniewo Górne, Leśniewo Dolne, Guja (Piaski), Bajory, Długopole

  • Atlantyk na jachcie 5-metrowym pod polską banderą przepłynęło już 11 jachtów. Jak nazywał się pierwszy Polak, który tego dokonał i na jakim jachcie tej wielkości przepłynął ocean?

Szymon Kuczyński na jachcie „Lilly My” w 2013 roku.

  • Który jacht odnotował najwięcej startów w regatach Whitbread Round the World Race/ The Volvo Ocean Race i pod jakimi nazwami wówczas żeglował?

„Great Britain II” 1973/74 i 1977/78,

„United Friendly”, 1981/82,

„Norsk Data GB” 1985/86,

„With Integrity”1989/90.

Obecnie żegluje pod nazwą „Whitbreat Heritage”

  • Jak nazywały się największy (najdłuższy) i najmniejszy (najkrótszy) jachty startujące w regatach Whitbread Round the World Race, a jaką nazwę nosił najmniejszy jacht, który te regaty ukończył?

Najdłuższymi jachtami były jednostki klasyfikowane w przedziale 84 stopy, choć minimalnie różniły się długością. „New Zealand Endeavour” z edycji 1993/94 liczył 25,90 m, a nieco tylko krótszy (25,49 m) był (także nowozelandzki) „Steinlager 2”, który startował w 5 edycji regat, 4 lata wcześniej, i wygrał wszystkie 6 etapów.

Najkrótszy, który wystartował: francuski „Concorde” 32 stopy, 5 osób załogi, I edycja regat, sklasyfikowany tylko w 2 etapie.

Najkrótszy, który ukończył: belgijski „Croky”, 44 stopy, 8 osób załogi, 3 edycja regat, 13 miejsce na 27 sklasyfikowanych.

  1. W jednym z etapów regat regatach Whitbread Round the World Race/ The Volvo Ocean Race na pokładzie znalazła się rekordowa liczba członków załogi, aż 23 osoby. Proszę podać nazwę tego jachtu i rok startu w regatach.

„Creightons Naturally” płynący w 1989/90 roku pod banderą brytyjską. W etapie południowym na pokładzie żeglowały aż 23 osoby.

Pytania okazały się bardzo trudne, nikt z uczestników nie odpowiedział na wszystkich 10 pytań, największa liczba zdobytych punktów to 7.

Ostateczna klasyfikacja po 10 Rundach wygląda następująco:

.RUNDA12345678910RAZEM
1Marek Winiarczyk553445345745
2Wojciech Spychalski444434545744
3Iwona i Marek Tarczyńscy444343455642
4Tomasz Kowalczyk553332335638
5Robert Góralczyk342305435635
6Krzysztof Będkowski040435535534
7Andrzej Wiejak003445535433
8Andrzej Zakrzewski553403045029

Laureatom składamy serdeczne gratulacje za ogromną wiedzę żeglarską, naprawdę jesteśmy pod wrażeniem znajomości szczegółów z historii żeglarstwa, zarówno polskiego jak też światowego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, został on ciepło przyjęty przez uczestników, ale również partnerów, dlatego już dzisiaj możemy zapowiedzieć jego II edycję, na jesieni. Szczegóły już wkrótce.

Fundatorem nagród w tej edycji był festiwal Jacht Film, oto krótkie przesłanie jego pomysłodawcy i organizatora, Andrzeja Minkiewicza:

Od lat pokazuję najciekawsze filmy o tematyce marynistycznej. Organizuję jedyny taki festiwal w Polsce.  Są to filmy pokazujące ludzi i ich historie, dla opowiedzenia których morze często jest tłem.

Pierwszy pokaz zorganizowałem dziesięć lat temu w Tawernie w Warszawie. W dolnej części sali zespół odbywał próby, a na górze widzowie rzucali do czapki po 5 zł na opłaty do ZAIKSU.

Rok później, przez dwa dni ponad trzysta osób oglądało prezentowane przez nas filmy. Serce się radowało, a oczy szkliły. Wspólnie z kpt. Januszem Zbierajewskim i red. Andrzejem Radomińskim  zrobiliśmy imprezę, po której najczęstszym i zarazem najtrudniejszym dla mnie pytaniem było, czy uda się znowu za rok. Poczułem sens swoich działań.

Widzowie festiwalu oglądają unikalne filmy z całego świata. Ten filmowy maraton pozwala im dotrwać do wiosny, do lata, kiedy znowu będą mogli ruszyć na wodne szlaki. Przypomina najważniejsze zdarzenia z historii, przybliża znaczące postacie. Otwiera oczy na świat, pokazując różnorodność i uniwersalność żeglarstwa. Niektórym pozwala bardziej świadomie podejmować ważne decyzje, dzięki którym zmieniają swoje życie.

Jeśli będą wiały dobre wiatry, to w grudniu czeka nas X edycja JachtFilmu.

Zapraszam.
Andrzej Minkiewicz

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.