Prezentacją sylwetki Andrzeja Skrzata rozpoczynamy przegląd laureatów Nagrody Przyjaznego Brzegu za 2018 rok.  W kolejnych odsłonach przypomnimy tegorocznych laureatów i icvh dokonania. Andrzej Skrzat to najbardziej znany polski projektant jachtów. W czasie aktywności projektowej, trwającej od 1973 roku, a więc 45 lat, zaproponował rynkowi aż 119 konstrukcji jachtów żaglowych i motorowych, z których większość została wdrożona do produkcji seryjnej lub budowana siłami armatorów prywatnych i maszoperii.Sam twórca szacuje, że na polskich wodach żegluje ponad 30 tysięcy jachtów jego projektu, a dane te są niepełne, ponieważ wiele jachtów Skrzata zostało zbudowanych nielegalnie, bez licencji i poszanowania praw autorskich. Jego jachty przez lata były najczęściej kopiowanymi jednostkami na polskim rynku jachtowych.

Nawet osoby nie znające dobrze rynku żeglarskiego z pewnością znają najpopularniejsze konstrukcje pana Andrzeja: Sportiny, Tanga, Sasanki, czy Cobry, a każda z tych produkcji to nie pojedynczy jacht, ale cała linia jednostek różniących się wielkością i przeznaczeniem. Od lat Andrzej Skrzat jest najważniejszym projektantem firmy Delphia, dla której zaprojektował ponad 20 jachtów Delphia różnej wielkości. Projektuje zarówno jachty żaglowe jak i motorowe, co wymaga z pewnością wszechstronnej wiedzy i ogromnego wyczucia. Jachty Skrzata wyróżniają nie tylko dobre własnośc żeglugowe, ale trakże elegancja formy. Nic dziwnego, ich autor jest plastykiem i harmonia linii jest nie mniej ważna niż czysta sportowa sprawność jachtów. 

Andrzej Skrzat dokonał w swoim zawodowym życiu dwóch zasadniczych przełomów odmieniając polski rynek projektantów jachtów. W 1982 roku zaprojektował jacht Sportina 595, jednostkę o szokujących wówczas kształtach, którą wyprzedził o kilka lat trendy europejskie a masowa produkcja tego jachtu spowodowała zmianę oblicza Wielkich Jezior Mazurskich i sposobu postrzegania jachtu turystycznego. Po raz drugi złamał stereotypy projektując w 2006 roku jacht Delphia 40, pierwszy jacht morski śmiało konkurujący z europejskimi jachtami najbardziej renomowanych projektantów. W Polsce jachty tej klasy praktycznie zdominowały rynek, są dosłownie wszędzie, w każdym porcie, ale coraz częściej żeglują na nich klienci z Europy Zachodniej, USA i Australii. Żaden z polskich projektantów nie może nawet marzyć o pozycji i dorobku choćby porównywalnym z Andrzejem Skrzatem, przez lata zdołał on bowiem wypracować sobie niepodważalną pozycję i autorytet.

Warto także zauważyć, że pomimo ogromnych sukcesów Andrzej Skrzat pozostał osobą niezwykle skromną, życzliwą, nawet nieśmiałą, a o swoich dokonaniach mówi niechętnie. Dla polskich projektantów jest punktem odniesienia i nestorem, zna go z pewnością cała branża.

Nagrody, nominacje

2016         Delphia Escape 1100S           Nagroda Best of the Year Japan 2015

2009/10    Delphia 47                  Nominacja do nagrody European Yacht of the Year

2009         Delphia 47                  Nagroda Croatian Boat of the Year

2009         Delphia 47                  Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

2008/09    Delphia 26                  Nominacja do nagrody European Yacht of the Year

2008         Delphia 33                  Nagroda Cruising World Boat of the Year

2007/08    Delphia 33                  Nominacja do nagrody European Yacht of the Year

2007         Delphia 33                  Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

2006         Delphia 40                  Nominacja do nagrody Cruising World Boat of the Year

2006         Delphia 37                  Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

2005         Phila 880                    Złoty Medal Targów Boatshow w Łodzi

2004         Accent 500                 Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

2003         Delphia 29                  Gwóźdź Targów Jachty Europy

2003         Sunhorse 25                Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

2000         Majestic 24 R                         Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

1996         Andrzej Skrzat           Nagroda PZŻ za całokształt działalności

1995         Sportina 600               Gwóźdź Targów Wiatr i Woda

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.