W Gdańsku w niedzielę, 17 września, zakończył się rejs jachtem „Generał Zaruski” po Zatoce Gdańskiej. Załogę stanowiły dzieci i młodzież wyłoniona ze szkół imienia Mariusza Zaruskiego z całej Polski. Kryterium naboru załogi było jasne; na pokładzie mustrowali zwycięzcy konkursów zorganizowanych przez szkoły z okazji Roku Mariusza Zaruskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Były to konkursy literackie, fotograficzne i plastyczne, a rywalizowali w nich uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Zainteresowanie rejsem było ogromne; na kilka tygodni przed wypłynięciem organizatorzy odbierali mnóstwo telefonów ze szkół, a pytania dotyczyły głównie warunków bezpieczeństwa oraz programu pobytu młodych ludzi na pokładzie jachtu. Kiedy ogłoszono listę laureatów rozdzwoniły się ponownie telefony od dyrektorów szkół, z których wywodzili się zwycięzcy konkursów. Dopytywano o wszystko; gdzie będą mieszkać uczniowie i ich opiekunowie, co będą jedli, czy załoga jachtu jest przygotowana na wizytę młodej i niedoświadczonej załogi. Wszystkie wątpliwości rozwiewano drogą mailową, w komunikatach rozsyłanych do szkół informowano szczegółowo o wszystkim, co ważne z punktu widzenia pobytu uczniów na pokładzie jachtu.
Wczesnym popołudniem w sobotę na pokładzie zjawili się wreszcie zwycięzcy konkursów. Byli to uczniowie ze szkół Bielsku Białej, Zakopanego, Bielanki koło Rabki, a także z Warszawy. Nie dotarł uczeń z Pucka, który rozchorował się w przeddzień rejsu oraz grupa ze szkoły podstawowej w Warszawie. Uczniowi i opiekunowie zamieszkali w kubryku, którym zawładnęli całkowicie. W tym czasie załoga i organizatorzy przygotowali kolację i trzeba powiedzieć, że młodzież była zachwycona atmosferą jachtu i ze stołu błyskawicznie zniknęły wszystkie dania przygotowane na tę okoliczność. Po kolacji zaprezentowano bogato ilustrowaną prezentację poświęconą Mariuszowi Zaruskiemu, a w kulisy jego życiorysu wprowadził Marek Słodownik, pomysłodawca Roku Zaruskiego. Po prezentacji kapitan Waldemar Mieczkowski wystąpił z krótkim recitalem szantowym, ale recital szybko zamienił się we wspólne śpiewanie pieśni żeglarskich. Było głośno!
Rano załoga została poderwana ze snu już o godzinie 0700. Śniadanie przygotowały tym razem nauczycielki z Bielanki, które nie dopuściły załogi do pracy, a po śniadaniu załoga zebrała się na pokładzie, aby uczestniczyć w postawieniu bandery. Doi załogi przemówił kapitan Jerzy Jaszczuk, który opowiedział o przebiegu rejsu. Później odbyło się szkolenie z bezpieczeństwa i obsługi jachtu i w drogę. Odbijaniu od kei przy Narodowym Muzeum Morskim towarzyszyły emocje nie lada. Po przejściu kanału jacht wypłynął na wody Zatoki Gdańskiej, przy pięknej słonecznej pogodzie jacht popłynął w kierunku Sopotu. Wkrótce postawiono żagle i migawki aparatów fotograficznych pstrykały nieustannie. Uczniowie chłonęli informacje przekazywane przez członków stałej załogi, uczestniczyli w stawianiu żagli i nie było to wcale takie proste, ponieważ wymagało użycia siły fizycznej.
Kiedy jacht zawracał w kierunku Gdańska, chyba wszyscy na pokładzie żałowali, że to już. Ale harmonogram był nieubłagany, Obiad przygotowała załoga stała, a zjedzono go w trakcie powrotnej drogi przez kanał. Na cumowanie jachtu wszyscy byli już gotowi. Na zakończenie rejsu na pokładzie pojawił się prezes PZŻ, Tomasz Chamera, który uczestnikom wyprawy wręczał osobiście specjalnie przygotowane na tę okoliczność certyfikaty i drobne upominki przygotowane przez Związek. Jeszcze tylko pamiątkowa fotografia uczestników i już pora wracać do domów. Pytania uczestników były w zasadzie dwa; kiedy odbędzie się następny rejs i dlaczego ten, w którym uczestniczyli, był tak krótki. Opinie o rejsie były entuzjastyczne; podkreślano piękno jachtu, życzliwość załogi stałej oraz wspaniałą pogodę. Chwalono PZŻ za pomysł i doprowadzenie do szczęśliwego zakończenia idei rejsu laureatów konkursów. Do swoich szkół uczniowie wrócili bogatsi o niezwykłe doświadczenie, pełni entuzjazmu i żeglarskiego zapału. Być może któryś z uczestników rozpocznie w ten sposób swoją żeglarska przygodę?

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.