Targi Wiatr i Woda w Warszawie to doskonała okazja do podsumowań ubiegłego sezonu. Tradycyjnie już w sobotnie południe sceną główną zawładnęło Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które dokonało podsumowania kolejnej już, 13 edycji konkursu Nagrody Przyjaznego Brzegu. To honorowa nagroda przyznawana przez PTTK instytucjom i osobom, które w szczególny sposób zabiegają o poprawę infrastruktury wodnej oraz działają na niwie popularyzacji turystyki wodniackiej w Polsce. Laureatami są miasta, gminy, regiony, ale także instytucje i stowarzyszenia, którym na sercu leży rozwój infrastruktury niezbędnej dla wodniaków, którzy wiele starań i wysiłków wkładają w dzieło zmiany świadomości lokalnych władz na temat turystyki wodnej, jej potrzeb i możliwości płynących z jej uprawiania, ale także wspierania. Corocznie honorowane są także osoby fizyczne, którzy sprawom promocji wodniactwa i kultury poświęcili nierzadko wiele lat życia i twórczej aktywności.

Jak co roku gala wręczenia nagród odbyła się na scenie głównej Targów przy udziale dziesiątek widzów. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Kajakowego a także przedstawiciele organizatorów, czyli PTTK i Centrum Turystyki Wodnej tego stowarzyszenia. Nagroda Grand Prix trafiła w ręce Bydgoszczy za organizację 9 już edycji „Steru na Bydgoszcz”, imprezy promującej tradycje wodniackie będącą zarazem festiwalem kulturalnym niezwykłego miasta. Po uroczystej ceremonii odbyła się tradycyjna debata na temat polskich szlaków wodnych, podczas której każdy z uczestników mógł wypowiedzieć się w sprawach, którymi zajmuje się na co dzień, a także poznać lepiej liderów lokalnych środowisk. Podkreślano, że nagroda stanowi silną motywację do kontynuacji działań i tworzeniu warunków do rozwoju turystyki wodnej.

Pełna lista laureatów:
Grand Prix – z Nagrodą Ministra Turystyki i Sportu
dla Urzędu Miasta w Bydgoszczy
za „Ster na Bydgoszcz” – dziewięć wodniackich festiwali na najważniejszym skrzyżowaniu szlaków wodnych Polski

Miasta i gminy
• Miasto Iława za doskonałą ofertę dla turystów wodniaków oraz działania inwestycyjne i promocyjne nad brzegami Jezioraka. Dzięki tym skoordynowanym działaniom odmienia się oblicze miasta odwracającego się frontem do wody i wspierającego powstawanie nowoczesnej infrastruktury dla wodniaków.
• Miasto Mrągowo za nową Ekomarinę i Centrum Edukacji Ekologicznej w polskiej stolicy Country&Folk. Mrągowo konsekwentnie rozwija zaplecze sprzyjające wypoczynkowi na wodzie i nad wodą, a nowy port stał się wizytówką miasta dbającego o ekologię.
• Urząd Gminy Nowe Warpno za zmianę zapomnianego miejsca na końcu Polski w nowoczesną bazę dla każdego turysty. Staraniem władz Nowe Warpno nabiera oryginalnego charakteru, a wystrój nawiązujący do odkryć geograficznych i dokonań żeglarskich czyni zeń atrakcyjne miejsce wypoczynku dla wszystkich pokoleń.

Porty i przystanie
• Gmina Miejska Głogów za nową Marinę Głogów służącą wodniakom i mieszkańcom oraz turystom płynącym Odrą. Dzięki nowej inwestycji miasto otworzyło się na rzekę przywracając jej należną rangę, a ofertę wzbogaciło o rejsy turystyczne dla mieszkańców regionu i turystów.
• Eugeniusz Faryj za Port „U Faryja” przyjazny wodniakom od dziesiątków lat. Dzięki uporowi i konsekwencji Eugeniusza Faryja powstał w ciągu ponad 30 lat prawdziwy port jachtowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą, także z atrakcyjną ofertą dla nie-wodniaków.
• Przystań PTTK „Perła Krutyni” za stworzenie faktycznej perły na najbardziej popularnym w Polsce szlaku kajakowym. Zrewitalizowana stanica odmieniła szlak Krutyni oferując standard usług na bardzo wysokim poziomie.

Przedsięwzięcia
• Bractwo Flisackie p.w Św. Barbary z Ulanowa – za ćwierćwiecze popularyzacji tradycji polskiego flisactwa i unikatowe spływy tratwami po polskich rzekach. Bractwo kultywuje tradycje historyczne dbając o oryginalny przekaz pielęgnując zarazem pieczołowicie pamięć o dawnych obyczajach wodniackich.

Instytucje i stowarzyszenia
• Murator Expo za organizację od blisko 30 lat najważniejszych imprez targowych turystyki wodnej w Polsce. Począwszy od targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” w Warszawie, najstarszej imprezy tego typu w Polsce, przez imprezy w Gdyni i Katowicach, firma współtworzy polski rynek jachtowy zarazem pokazując jego najważniejsze walory.
• Andrzej Podgórski „Apis” za stworzenie opiniotwórczego portalu internetowego „Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś i jutro”. Portal od momentu powstania stał się miejscem spotkań ludzi kochających rzeki, żeglugę i to wszystko, co składa się na obraz Polski Wodnej. Miłośnicy historii, ale także wizjonerzy spraw wodnych znaleźli na portalu swoje miejsce ciekawych dyskusji, sporów i debat.

Narody Specjalne – imienne
• Hanna Forbrich za wiele lat wytrwałej pracy inspirującej lokalne samorządy Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Dzięki jej staraniom odmieniono oblicze Noteci przywracając ją dla turystyki, na szlaku, którym wciąż tworzona jest nowoczesna infrastruktura dla wodniaków. Porozumienie wielu samorządów było możliwe także dzięki staraniom laureatki, która w pracę włożyła mnóstwo energii i zaangażowania.
• Lech Królikowski za dorobek dokumentujący historię warszawskiej i mazowieckiej Wisły oraz nadwiślańskich fortyfikacji. Autor kilkunastu obszernych prac, samorządowiec, człowiek-instytucja, udowadnia twórczością, że warszawskie fortyfikacje wciąż kryją wiele tajemnic, a Wisła powinna zmienić swoje oblicze.
• Monika i Jacek Paris za przywracanie wiedzy o historii Przemszy i wznowienie na niej kajakarstwa. Za sprawą dwojga pasjonatów na Przemszę wracają dawno tu niewidziani turyści, a swoim zapałem potrafią skutecznie zarażać innych. Dzięki ich uporowi i konsekwencji rzeka traktowana do niedawna całkowicie marginalnie staje się atrakcją turystyczną regionu.
• Marek Słodownik za cenne inicjatywy i publikacje dotyczące historii żeglarstwa, w tym projekt „Ratujmy Dezety” i monografię „Żeglarstwo polskie okresu międzywojennego”. Redaktor Słodownik jest pomysłodawcą akcji ratowania najstarszej w Polsce klasy jachtów, która to akcja obchodziła w ubiegłym roku swoje 15-lecie. Ponadto jest autorem unikatowego opracowania poświęconego historii żeglarstwa w okresie XX-lecia międzywojennego wypełniającego dotkliwą lukę na rynku.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.