KOMUNIKAT JURY NAJWYŻSZYCH POLSKICH TROFEÓW ŻEGLARSKICH NAGRÓD HONOROWYCH „REJS ROKU 2018” i „SREBRNY SEKSTANT”
(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Już po raz 49 na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”.

W obradach uczestniczyli:
kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury
Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ
Andrzej Radomski przedstawiciel Miasta Gdańska
laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Cezary Bartosiewicz Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
Jerzy Jaszczuk
Hubert Latoś
Roman Paszke
Jerzy Rakowicz
Andrzej Rościszewski
Jerzy Wąsowicz
—————————————————————————————————————-
Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2018, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Nie było tym razem werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Uznając, że dwa przedsięwzięcia żeglarskie – Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera – rangą i profesjonalną realizacją zasługują na najwyższe oceny, Jury postanowiło przyznać im ex aequo Srebrny Sekstant i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018”.
———————————————————————————————————————————-
• Dwie równorzędne Nagrody Honorowe „Rejs Roku 2018” i „Srebrne Sekstanty”
– Szymonowi Kuczyńskiemu, który opłynął świat w rejsie non stop trasą wokół Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin⁰ i Horn. Jacht „Atlantic Puffin” typu Maxus 22 – nieco ponad sześciometrowy – jest najmniejszym jachtem, na jakim dokonano takiego wyczynu. Żeglarz wystartował z Plymouth 19 sierpnia 2017 roku, tam też zakończył rejs 17 maja 2018 roku zamykając wokółziemską pętlę w 270 dni, 10 godzin i 29 minut, pokonując 29 044 Mm ze średnią prędkością 4,5 węzła. Po minięciu przylądka Horn Szymon musiał uporać się z poważną awarią masztu. Szymon Kuczyński jest trzecim Polakiem, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Wcześniej dokonali tego – Henryk Jaskuła („Dar Przemyśla”) i Tomasz Lewandowski („Luka”). Opłynięcie świata w rejsie non stop na tak małym jachcie stawia Szymona Kuczyńskiego w gronie najwybitniejszych współczesnych żeglarzy
– Mariuszowi Koperowi, który wraz z 8-mio osobową załogą na jachcie „Katharsis II” dokonał pierwszego w historii światowego żeglarstwa opłynięcia non-stop kontynentu Antarktydy, całkowicie po antarktycznych wodach.
Trasa dookoła Antarktydy z Kapsztadu do Hobart została oficjalnie zweryfikowana przez sędziów żeglarskich w Kapsztadzie i Hobart oraz przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC) jako rejs o długości 15 853 Mm, zrealizowany non-stop w 102 dni, 22 godziny, 59 minut i 5 sekund. Sama pętla dookoła Antarktydy o długości 10 180 Mm w całości zrealizowana została na południe od 62 stopnia szerokości południowej i domknięta 20.03.2018 roku, w czasie 72 dni i 6 godzin.
Jednocześnie wyczyn załogi Katharsis II został uznany jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii: „Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym na południe od 60 równoleżnika południowego”. Tak blisko kontynentu, non-stop i w takim tempie nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.
• Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2018” Jury przyznało kapitanowi Ryszardowi Wojnowskiemu, który na jachcie „Lady Dana 44” zorganizował wielką, etapową wyprawę dookoła świata oraz za oba kręgi polarne z pokonaniem Przejścia Północno – Wschodniego (powtórnie – tym razem ze wschodu na zachód). Kapitan Wojnowski osobiście prowadził wyprawę na wodach antarktycznych oraz nieprzerwanie z Kiribati na Kamczatkę, przez Cieśninę Beringa, Przejście Północno-Wschodnie do Archangielska i przez Kanał Białomorski na Bałtyk.
• Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018” przyznano kapitanowi Eugeniuszowi Moczydłowskiemu za realizację kolejnego arktycznego badawczego projektu, tym razem na trasie: Gdańsk, Helgeroa, Egersund, Longyearbyen, Ny-Alesund, Bodo, Egersund, Helgeroa, Gdańsk. Podczas 100 dni żeglugi osiągnięto maksymalną szerokość 81°56’N, realizując badania m.in. dryfu w polu lodowym prądu Wschodnio-Grenlandzkiego. Unikatowe rejsy „Magnusa Zaremby” to swoisty powrót do pierwotnej, utylitarnej formy wykorzystania statków żaglowych.

• Jury postanowiło także wyróżnić kolejne żeglarskie projekty:
kpt. Krzysztof Kamiński startując na jachcie „Husaria” wygrał klasę Section 2 w 110 edycji największych, prestiżowych słodkowodnych regat Chicago – Mackinac;
oraz dwie wokółziemskie wyprawy: kpt. Mateusza Stodulskiego, który spełnił marzenia realizując rodzinny rejs na jachtach „Sputnik” II i III i kpt. Wojciech Malejkę za załogową wyprawę na s/y „Wassyl”.

• Specjalnym wyróżnieniem „REJSU ŻYCIA” Jury postanowiło ponadto uhonorować odchodzącego na emeryturę dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr inż. Jerzego Litwina za wiele lat dokonań, realizowania misji i pasji na polu zachowania i popularyzacji morskich dokonań naszego kraju.

Przyznano także tradycyjne nagrody specjalne:

• Nagrodami specjalnymi Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono:

dr inż. Jerzego Litwina za trudną do przecenienia opiekę nad historią, osiągnięciami i materialnymi śladami polskiego żeglarstwa morskiego

Krzysztofa Kamińskiego, zasłużonego działacza polonijnego żeglarstwa, byłego komandora najstarszego klubu polonijnego – Joseph Conrad Yacht Club, komandora Polish Yachting Association of North America (PYA NA), współorganizatora wielu żeglarskich przedsięwzięć popularyzatorskich, uczestnika regat, w których startuje zawsze pod polską banderą i z polską załogą.

• Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano:

FUNDACJĘ GDAŃSKĄ – za innowacyjność, wysoki poziom realizacji oraz konsekwentne budowanie marki międzynarodowego zlotu żaglowców BALTIC SAIL jako morskiej wizytówki Gdańska oraz wiele innych przedsięwzięć popularyzujących tradycję i kulturę morską.

• Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego uhonorowano:

LIGĘ MORSKĄ I RZECZNĄ w setną rocznicę powstania, uznając ponadczasowe zasługi Ligi i jej członków (w tym najwybitniejszych budowniczych morskiej Polski) w rozwijaniu morskiej tożsamości Polaków na chwałę biało-czerwonej bandery.

W E R D Y K T J U R Y NAGRÓD RR 2018 :

„Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2018”

– Szymon Kuczyński – samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na niewielkim jachcie
– Mariusz Koper – opłynięcie Antarktydy trasą poniżej 62⁰ S

II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
– Ryszard Wojnowski – organizacja wokółziemskiej wyprawy poza oba kręgi polarne i pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego

III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
– Eugeniusz Moczydłowski – za arktyczną wyprawę badawczo-eksploracyjną

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2017”

– Krzysztof Kamiński – zwycięski udział w regatach Chicago – Mackinac;
– Mateusz Stodulski za wieloetapowe
– Wojciech Malejka wyprawy dookoła świata

Wyróżnienie REJS ŻYCIA – Jerzy Litwin

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego
– Krzysztof Kamiński – za działalność na rzecz żeglarstwa polonijnego
– Jerzy Litwin – opiekę na historią i tradycjami polskiego żeglarstwa morskiego

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”
– Fundacja Gdańska – za rosnącą rangę międzynarodowych zlotów Baltic Sail

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego
– Liga Morska i Rzeczna w stulecie działalności na rzecz budowy tożsamości morskiej Polaków
——————————————————————————————————————————-

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.