Czy zastanawiali się Państwo kto jest posiadaczem najwyższych stopni Żeglarskiej Odznaki Turystycznej? Ile sezonów trzeba pływać, aby dojść do tak wysokich stopni? Ile czasu poświęcić na żeglowanie? Czy są to żeglarze morscy, czy też śródlądowi, ale o bardzo długim stażu?

W naszym zestawieniu, opartym o kartoteki przyznawanych odznak w przeszłości, znajduje się prawie 600 żeglarzy z całej Polski, którzy są posiadaczami odznaki Dużej Złotej lub wyższej ŻOT. Z tego aż 533 osoby legitymują się odznaką Dużą Złotą. Aby ją zdobyć, należało uzyskać ponad 10 tysięcy punktów w ciągu nie mniej niż 14 sezonów. Zapewne wielu żeglarzy ma taki staż, ale nie wszyscy zadbali o jego udokumentowanie w książeczce żeglarskiej.

Pierwszy Szmaragd zdobyło 47 osób, a zestawienie CTW obejmuje odznaki przyznane po 1977 roku. Wśród nich znajdują się znane żeglarskie postacie, kapitanowie: Henryk Wolski, Wojciech Górski, Franciszek Bogdół, Paweł Tiunin, Jan Marian Rothert czy Norbert Szymała. Wśród osób uhonorowanych tym stopniem nie brakuje także postaci związanych z PTTK. Leszek Mulka, Józef Kwaśniewicz, Ryszard Wróblewski, to tylko jedne z kilku nazwisk znanych powszechnie działaczy naszej organizacji.

2 Szmaragdy uzyskało 18 osób. Aby uzyskać tę odznakę, należało zdobyć ponad 30 tysięcy punktów, a więc naprawdę niemało, ponadto w tym wypadku liczył się staż co najmniej 14 sezonów. Zapewne większość stażu na ten stopień została zdobyta w rejsach morskich, ale wśród uhonorowanych odznaką tego stopnia znalazło się także kilku  żeglarzy na wskroś śródlądowych.

3 Szmaragdy wywalczyło 8 osób. Wśród nich znani żeglarze; Mieczysław Miller Ziemowit Barański, Jerzy Musiał, a także doskonale znany wszystkim chyba członkom PTTK prof. Marek Jaczewski czy były przewodniczący KTŻ ZG PTTK Edward Kozanowski.

Zaledwie 1 osoba może się poszczycić 4 Szmaragdami.

To red. Marek Słodownik, dziennikarz żeglarski, autor ponad 1000 artykułów o żeglarstwie, przed laty korespondent prasy żeglarskiej w Londynie. Autor kilku poradników żeglarskich, publikacji historycznych, okazjonalnie konsultant książek i filmów o tematyce żeglarskiej. Żegluje od 1973 roku, przez lata związany z Klubem Żeglarskim Pałacu Młodzieży w Warszawie i Akademickim Klubem Żeglarskim AZS. Żeglował po Bałtyku i Morzu Północnym, ale także w Grecji, Australii, na Sri Lance, we wschodniej Afryce, Tajlandii i USA. Chociaż nigdy nie był żeglarzem regatowym, wziął udział w regatach z Hobart do Sydney w 1988 roku, podczas Tall Ships Australia. Dawniej wiele żeglowałem i wszystkie plany urlopowe były temu podporządkowane. Po latach aktywności osiadłem na lądzie i teraz więcej piszę o dokonaniach innych, mówi red. Słodownik.  Jego odznaka została zweryfikowana w 2018 roku

Także 1 osoba legitymuje się 5 Szmaragdami.

To kapitan Stefan Pufal. Przez lata związany był z Yacht Klubem Stoczni Północnej, na jachtach którego odbył kilkadziesiąt rejsów. Był doskonałym żeglarzem i kapitanem, również doskonałym szkoleniowcem, spod którego skrzydeł wyszło wielu żeglarzy, sterników i kapitanów. zmarł 25 kwietnia 2017 roku w wieku 87 lat. Swoje 5 Szmaragdów nosił od 1989 roku.

Najwięcej w Polsce zweryfikowanych szmaragdów, aż 11, ma 35-letni żeglarz z Warszawy Michał Palczyński.

Michał to armator jachtu „Crystal’, na którym od prawie 10 lat żyje na morzu organizując etapowe rejsy. W roku 2016 ukończył  trzyletni rejs dookoła świata, w którym przepłynął 55.555 Mm. Rok później ukończył półroczny rejs do Arktyki, a w kwietniu tego roku wyruszył na 6-letnią wyprawę dookoła świata, aby penetrować mniej znane archipelagi Oceanu Spokojnego. ŻOT z tyloma Szmaragdami został zweryfikowany w 2018 roku.

Pamiętajmy zatem o uzupełnmianiu wpisów do książeczek żeglarskich i dokonywaniu stosownych wpisów do dzienniczków ŻOT. To one są bowiem podstawą do ubiegania się o Żeglarską Odznakę Turystyczną.

 

 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.