„Wyprawy i podróże” to najnowsza książka Piotra Chmielińskiego, podróżnika, kajakarza, promotora eksploracji i członka nowojorskiego The Explorers Club a także członka kapituły konkursu Kolosy..

Autor jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął całą Amazonkę, od źródeł aż do ujścia, ponadto był organizatorem i uczestnikiem wyprawy Canonandes w 1979, kiedy to krakowscy kajakarze spłynęli, jako pierwsi na świecie, kanionem rzeki Colca w Peru.

Autor, Piotr Chmieliński, to jeden z laureatów konkursu Kolosy w roku 2000, kiedy to kajakowa wyprawa Canoandes’79, którą współorganizował i był uczestnikiem, otrzymała statuetkę Super Kolosa.

Książka to zbiór siedmiu wypraw eksploracyjnych, którym Piotr patronował i które energicznie wspomagał logistycznie, medialnie, ale również finansowo. Wspólnym mianownikiem tych wy[praw jest ich niezwykłość. Spływ Amazonką na rowerach, przejście od ujścia Amazonki do jej źródeł, czy –zapewne wszystkim dobrze znane- druga i trzecia wyprawa kajakowa Olka Doby przez Atlantyk. Poza tym można jednak z bliska przyjrzeć się dwóm niepełnosprawnym podróżnikom, którzy starym samochodem terenowym przejechali z Ushuaia do Alaski, a wyczyn to tym większy, że obaj panowie poruszają się na wózkach inwalidzkich i samo przygotowanie samochodu, wyposażenie go w niezbędne windy i inne udogodnienia zajęło im ponad 2 lata.

Wspólną cechą reportaży Chmielińskiego jest żywa narracja, która sprawia, że czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę, podąża za bohaterami opowieści, jest niemal naocznym świadkiem opisywanych wypraw. Świetnie się to czyta, świetnie ogląda, bo książka zawiera mnóstwo zdjęć, planów i map, jednym słowem może ta książka stać się inspiracją dla kolejnych podróżników. Niewątpliwą zaletą książki jest jej strona edytorska: szata graficzna, elegancka oprawa, staranna redakcja, ciekawy dobór ikonografii. Po przeczytaniu jej od deski do deski czytelnik z pewnością będzie miał niedosyt, jednak nie z powodu mankamentów publikacji, a właśnie żywej narracji, niezwykłych ekspedycji i pasji prezentowanych podróżników – bohaterów tej publikacji. Wielkie zatem brawa dla Piotra za podjęcie tematu, ale nie mniejsze dla wydawcy – katowickiej oficyny Stapis, która podjęła się trudu wydania ksiązki na wskroś podróżniczej.

Piotr Chmieliński, „Wyprawy i podróże”, Wyd. Stapis Katowice, 2018 r.

MAS

foto Dominik Bac

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.