Solar Rejs 2021 – Pod tą nazwą kryje się niezwykła wyprawa żeglarzy ze Śląskiego Yacht Klubu w Gliwicach. Zebrali oni grono pasjonatów żeglowania na jachtach klasy DZ i płyną z Gliwic do Szczecina.

Niezwykłość tej wyprawy polega jednak na tym, że w załodze popłyną osoby z niepełnosprawnością, niedowidzący, dla których takie przeżycie to nadzwyczajna zupełnie okazja do uczestnictwa w projekcie wydawałoby się dla nich niedostępnym. Rejs już trwa, a podczas kilkutygodniowej ekspedycji wymienne załogi wezmą udział w prelekcjach, spotkaniach w mijanych miastach, koncertach i innych akcjach integrujących lokalne środowiska wodniackie.

40 osób doświadczy uczestnictwa w rejsie przez Odrę, która nie jest łatwym akwenem, ale jacht poprowadzą doświadczeni żeglarze z SYC Gliwice, dla których nie jest to pierwsze spotkanie z tą rzeką. Poprzednie większe wyprawy po Odrze miały miejsce w latach 2016 i 2017.

Celem rejsu jest Szczecin, a załoga dopłynie tam na zlot żaglowców planowany w miejsce odwołanego Tall Ships. Jacht napędzany będzie silnikiem elektrycznym, co ma aspekt ekologiczny, ale pozwoli także na przetestowanie napędu zasilanego energią słoneczną. Akumulatory ładowane będą dzięki użyciu wydajnych paneli słonecznych, co uniezależni załogę od konieczności uzupełniania paliwa na mijanych stacjach benzynowych. Żeglarze gliwiccy traktują tę wyprawę jako pilotaż przed przyszłoroczną ekspedycją

MAS, foto: archiwum wyprawy Solar Rejs 2021

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.