Roman Zamyślewski po raz kolejny przypomniał o sobie książką. Tym razem jest to „Okiem kapitana… nie tylko Maroko”.

Po niedawnym sukcesie wydawniczym publikacji o roboczych statkach Zalewu Wiślanego  tym razem przyszła pora na reportaż z rejsu. Nie był to może wielki rejs żeglarski, zapierający dech w piersiach i kandydujący do nagrody Kolosów, ale zwykła „deliverka” jachtu. No właśnie, czy zwykła? Rejs niewielkim jachtem z południa Anglii na Wyspy Kanaryjskie zapewne nie zostałby w pamięci nikomu postronnemu, gdyby autor nie zebrał notatek, wielu cennych i praktycznych informacji i nie skompilował z nich książki o charakterze reportażowym. Prawie dwa miesiące w morzu, ale po drodze kilkanaście portów różnej wielkości i atrakcyjności, wiele ciekawych spostrzeżeń autora wrażliwego na otaczającą go rzeczywistość. Obserwacje dotyczące warunków żeglugowych, cen, ciekawostek historycznych, także łagodnych odniesień o charakterze politycznym. Pozornie jest to proste zadanie, bo sam akwen już „robi robotę” swoją egzotyką i odmiennością od naszych realiów. A jednak od banału do ciekawej książki droga daleka, a Roman pokazał swój kunszt narracyjny, dzięki czemu całość chłonie się jednym haustem.

Jedynym mankamentem książki jest jej szata graficzna. Rozumiem jednak, że jeśli autor sam książkę zredagował, poskładał na komputerze i jeszcze wydał to kwestie finansowe w całej tej operacji były brane pod uwagę. Warto jednak docenić trud autora, który oddaje w ręce czytelników książkę dobrze wymyśloną, rzetelnie opracowaną, świetnie napisaną, skrupulatnie zredagowaną i z pewnością wartą przeczytania. W dobie coraz dalszych rejsów Portugalia i Maroko stają się celami na wyciągnięcie ręki, bo tam żeglować można praktycznie przez cały rok. A wybierając się w tamte rejony warto dokładnie przeczytać „Okiem kapitana”, bo czytelnik znajdzie tu mnóstwo cennych praktycznych uwag. Książka jest do kupienia poprzez konkt mailowy z autorem: Roman.zamyslewski@gmail.com

Roman Zamyślewski, to „Okiem kapitana… nie tylko Maroko”, Wyd. Stowarzyszenie na rzecz  Turystyki, Aktywnej Rekreacji i Wypoczynku Szkoła Przygody, Bydgoszcz, 2019 r.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.