Odbywająca się w marcu 30. edycja targów Wiatr i Woda skłania do refleksji nad obecnym stanem rynku żeglarskiego. Czy jednak zastanawiali się Państwo, skąd wzięła się idea organizacji podobnych imprez, jaka była ich geneza oraz kiedy w Polsce po raz pierwszy taką imprezę zorganizowano? Wiadomo, że w latach 30. XX w. organizowano propagandowe wystawy, których motorem byłą aktywnie wówczas działająca Liga Morska i Kolonialna, ale czy na pewno były to precedensy? W tej samej dekadzie odbyło się kilka wystaw sportowych i kajakowych, organizowano także wystawy prezentujące dorobek morski II RP. Ale czy wcześniej, jeszcze w latach 20. odbywały się podobne imprezy? Nasze poszukiwania zawiodły nas jeszcze bardziej w głąb historii, dotarliśmy aż do roku 1923, kiedy to w Warszawie odbyła się I Wystawa Sportowa.

6 kwietnia 1923  roku w salach Szkoły Podchorążych w Warszawie rozpoczął się, trwający do 8 kwietnia, I Polski Kongres Sportowy. Przyjęto uchwałę zasadniczą, w której czytamy: „Pierwszy polski Kongres Sportowy stwierdza, że sport w Polsce pracuje i będzie pracował dla potęgi państwa i dla szczęścia społeczności, Kongres uważa za rzecz konieczną i pilną: stworzenie szerokiego planu wychowania fizycznego narodu i energicznego urzeczywistnienia tego planu przez władze państwa i samorządowe, instytucje społeczne, organizacje sportowe i ogół obywateli.” Z okazji I Kongresu Sportowego w dwóch salach Szkoły Podchorążych zorganizowano także Wystawę Sportową. W pierwszej sali prezentowały się instytucje sportowe, cywilne i wojsko, w drugiej firmy handlowe i przemysłowe. Wystawiły się min WTW, WTC, WTŁ, ZH, Warszawski Klub Wioślarski, firmy Rokickiego, Wierzbickiego, Komispol (przybory krajowe i zagraniczne), Śmiałkowskiego, Sawickiego i Czerskiego. Organizatorami kongresu byli ppłk Jakubowski z ramienia komisji kongresowej i Bohdan Gędziorowski z WTW.

Nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to najstarsza impreza wystawienniczo-targowa w Polsce, poszukiwania trwają. Imponujące pozostaje jednak, że już 95 lat temu w Warszawie zorganizowano pierwszą tego typu imprezę. To pokazuje dalekowzroczność środowiska wodniackiego II RP i jego wizjonerstwo. Do dziś czerpiemy z tamtych doświadczeń często nawet o tym nie wiedząc.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.