Od kwietnia w polskich wodach utonęło aż 185 osób. Tylko w ostatni weekend odnotowano 12 przypadków utonięć. MSWiA i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie plażowania.

Najczęstsze przyczyny utonięć od lat pozostaję te same: alkohol, brawura, przecenianie własnych umiejętności pływackich. Skutki bywają tragiczne. Poważnym problemem są także dzieci pozostawione nad wodą bez należytej opieki dorosłych. O wypadek nie jest w tym przypadku trudno., problemem są także niestrzeżone kąpieliska, a dzieje się tak dlatego, że brakuje ratowników. Niedobór jest tak wielki, że często to oni próbują dyktować warunki pracy, mówi burmistrz jednej z podwarszawskich miejscowości. Żądania ratowników sięgają nawet 5 tysięcy złotych, wiele gmin na taki wydatek po prostu nie stać.

By promować bezpieczne zachowania podczas wypoczynku nad jeziorem, rzeką czy morzem, MiinisterstwoSpraw Wewnętrzbych i Administracji i służby prowadzą kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Akcja informacyjno-edukacyjna  poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).

Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju do września 2018 r.

Na potrzeby projektu opracowane zostały materiały edukacyjno-informacyjne, m.in.: informatory oraz naklejki. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy pn. „Filmowy przeWODNIK” promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.

Policjanci ze szczecińskiego referatu wodnego apeluja o rozsądek i rozwage podczas wypoczynku nad wodą. Dla poprawy bepieczenstwa wśród mieszkańców i osób goszczących na naszym terenie przypominaja elementarne zasady :

 •  korzystaj tylko z z kąpielisk strzeżonych,
 • przestrzegaj regulaminu kąpieliska, stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
 • poznaj swoje możliwości pływackie i nie przeceniaj ich. Jeśli chcesz się wybrać na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź / użyj bojki z szelkami, jeśli zasłabniesz będzie dobrym podparciem aby odpocząć i wezwać pomoc,
 • na łódce, kajaku, rowerze wodnym używaj kamizelki ratunkowej,
 • nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu!
 • obserwuj swoje dzieci podczas zabawy w wodzie, to Ty jesteś za nie odpowiedzialny!
 • nie baw się w przytapianie innych osób, spychanie z pomostów i materaców. Zabawy w wodzie muszą wykluczać ryzyko i eskalacje niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, niezdrowej rywalizacji),
 • nie skacz „na główkę” w nieznanym miejscu! Grozi to kalectwem!
 • po dłuższym opalaniu nie skacz do wody. Unikniesz wstrząsu termicznego, którego organizm bardzo nie lubi. Wejdź powoli, ochlap ciało wodą,
 • wyjdź z wody jeśli jesteś zmęczony, jest Ci zimno lub jesteś głodny. Może dojść do wychłodzenia organizmu lub nagłej utraty sił spowodowanej wzmożonym wysiłkiem,
 • w wodzie to tonący jest zawsze silniejszy! Nie podpływaj bezpośredniego do tonącego. Podaj kij, wiosło, koło ratunkowe, piłkę itp.,
 • alarmuj wtedy, kiedy jest to konieczne!

jeżeli zauważysz wypadek nad wodą lub przypadek tonięcia, nie przechodź obojętnie. Wezwij pomoc! Policja – 997, Szczecińskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 984 lub numer ratunkowy nad wodą 601 100 100. W działaniach ratowniczych to czas odgrywa ważną rolę. Im wcześniej nas powiadomisz, tym szybciej będziemy reagować!

W 2017 roku na terenie Polski odnotowano 471 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 449 osoby, w tym 62 kobiet.

Wiek ofiar utonięć:

do 7 lat – 3
8 – 14 lat – 6
15 -18 lat – 20
19 – 30 lat – 59
31 – 50 lat – 121
powyżej 50 lat – 233
Liczba osób, które utonęły – ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:

rzeka – 112
jezioro – 101
staw – 80
zalew – 41
morze – 14
Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 55
nieostrożność podczas przebywania nad wodą – 34
kąpiel w miejscu zabronionym – 28
nieostrożność w czasie łowienia ryb – 36
W 2017 roku alkohol jako przyczyna utonięcia osób występował w 97 przypadkach.
Tu mozemy przeanalizować ten rok i inne lata !
http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia

opracował MAS

foto materiały policja.pl

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.