Mamy zaszczyt poinformować, że nowy projekt Polskiej Fundacji Narodowej, który rozpocznie się w setną rocznicę odzyskania niepodległości objął honorowym patronatem Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński. Wspierają go również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Polska100 to projekt żeglarski, który będzie promował Polskę na świecie i wzmocni pozytywny wizerunek naszej ojczyzny poza jej granicami. Oceaniczny jacht regatowy pod polską banderą, z udziałem polskiej załogi, na której czele stanie mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz, wypłynie w rejs do 100 portów na całym świecie. Wyprawa rozpocznie się w 2018 roku a zakończy po dwóch latach, w roku stulecia zaślubin Polski z morzem.
Ponadto rejs został włączony do Rządowego Programu „Niepodległa”. Wsparcie merytoryczne nad tym projektem zapewnia Akademia Morska w Szczecinie oraz Polski Związek Żeglarski.
Na początku przyszłego sezonu letniego załoga jachtu Polska100 wyjdzie z macierzystego portu w Szczecinie po to by przepłynąć 40 tysięcy mil morskich, odwiedzić 5 kontynentów i 100 portów oraz wystartować we wszystkich regatach żeglarskiego Wielkiego Szlema promując Polskę.
Wizyty w portach są doskonałą okazją do zorganizowania cyklu imprez promujących polską kulturę, tradycję, osiągnięcia i sukcesy. Chcemy by pokład polskiego jachtu stał się miejscem spotkań z Polską oraz okazją do przeżycia niezapomnianych emocji i wrażeń. Podczas konferencji prasowej, zapowiadający projekt Mateusz Kusznierewicz poinformował, że do załogi Polska100 zaprosi najbardziej uznanych polskich żeglarzy morskich i oceanicznych.
“Polska100 to bezprecedensowe przedsięwzięcie łączące pozytywne emocje, sportowe wyzwania oraz unikalne możliwości komunikacyjne i promocyjne. Chcemy jednocześnie czerpać z bogatej tradycji i historii polskiego żeglarstwa morskiego i oceanicznego oraz uświetnić tak ważne dla naszej historii, setne rocznice” – powiedział Mateusz Kusznierewicz.
Każdy może przeżyć ten rejs w ramach wirtualnej załogi, do której są zaproszeni wszyscy Polacy a dzięki konkursom, wiele osób otrzyma szansę trafienia na pokład jachtu. Zmagania i przygody zespołu będziemy śledzić za pośrednictwem relacji w mediach i internecie. “Dzięki transmisji satelitarnej będziemy w stałym kontakcie z milionami Polaków. Pokażemy jak z orłem na piersi walczymy o najwyższe miejsca w najtrudniejszych regatach na świecie” – dodał Mateusz.
Głównym celem projektu Polska100 jest promocja Polski. W wybranych portach odbędą się Dni Polskie prezentujące kulturę i tradycję naszego kraju. Po rejsie jacht powróci do Szczecina by mogły się na nim szkolić kolejne pokolenia polskich żeglarzy.
„Przypomnimy dokonania wielkich Polaków, pokazując naszą kulturę i sukcesy powrócimy do osiągnięć Chopina, Malinowskiego i Paderewskiego. Zaprosimy wszystkich do odwiedzenia Polski i wspólnego świętowania 100-lecia Niepodległości. To kolejny projekt, który jest dowodem, że Polska chwyciła wiatr w żagle” – powiedział prof. Gliński, premier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Informację prasową, wizualizację jachtu, zdjęcia oraz logotyp projektu Polska100 znajdą Państwo do pobrania na stronie www.polska100.org.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.