Rząd ogłosił kolejny program inwestycyjny, tym razem wybór padł na mosty. Dla mieszkańców i kierowców to super wiadomość, dla wodniaków, już niestety nieco gorsza. Program „Mosty plus” ma być realizowany do 2025 roku. Koszt budowy nowych przepraw ma wynieść ok. 2,3 mld złotych, z czego wkład własny samorządów wyniesie 20-25 proc. Prezes Rady Ministrów stwierdził, że budowa mostów to szansa rozwoju gospodarczego mniejszych ośrodków.

Jednak finansowanie tego programu jest dosyć mgliste. Na jego realizację do 2022 r. przeznaczono zaledwie 60 mln zł z rezerwy budżetowej. Łączny koszt Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szacuje na 2,3 mld zł do 2025 r. Rząd ma sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji, resztę wyłożą samorządy.

Środki mają pochodzić z funduszu dróg lokalnych, który rząd zamierza powołać jesienią i zasilić kwotą 5 mld złotych. Skąd ją weźmie? Nie wiadomo. Przed rokiem Prawo i Sprawiedliwość wycofało własny projekt ustawy o Funduszu Dróg Sam

Nie nam oceniać zasadność budowy nowych przepraw, oby tylko na czas powstawania nowych inwestycji nie zamykano szlaków wodnych i nie utrudniano życia wodniakom.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.