Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Władze II Rzeczypospolitej nadały im wielką rangę. Dowódcy Frontu Pomorskiego gen. Józefowi Hallerowi towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA. W setną rocznicę tamtych wydarzeń w Pucku odbywa się kilkudniowy cykl imprez. 

Piątek 7 lutego

W Pucku w ogrzewanym namiocie na Starym Rynku pokazane zostaną dwa filmy – „Niepodległość” o godzinie 16 i „Miasto z morza” o godzinie 17.30.

W Wejherowie o godzinie 18 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej rozpocznie się koncert „A mòrze Pòlsce òd stalat przëgriwô, spiéwô, szëmi…”.

Sobota 8 lutego

W Pucku od godziny 17.30 do 21 na Starym Rynku odbędzie się Pucki Bal Zaślubinowy w stylu lat 20. XX w. Po nim, o godzinie 21, zaprezentowany zostanie spektakl laserowy – Laserowe stulecie.

W Gdyni w Muzeum Marynarki Wojennej o godzinie 10 rozpocznie się pierwszy dzień konferencji popularnonaukowej „Polskie drogi do morza”.

Niedziela 9 lutego

W Gdańsku o godzinie 10 rozpocznie się gra miejska poświęcona zaślubinom Polski z morzem. O 16.30 w Narodowym Muzeum Morskim otwarta zostanie wystawa „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”, a o 18 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się Koncert na 100-lecie m.in. z udziałem Leszka Możdżera.

W Pucku przez całe przedpołudnie będzie można zwiedzać z przewodnikiem prawdziwe miejsce zaślubin Polski z morzem na terenie dawnej bazy Morskiego Dywizjonu Lotniczego. O godzinie 12.30 w Muzeum Ziemi Puckiej otwarta zostanie wystawa „Zaślubiny Polski z morzem w Pucku”, a o godzinie 13 w porcie rybackim wystawa plenerowa „Polskie Drogi do Bałtyku 1918-1920”. Z kolei o godzinie 14 w Muzeum Ziemi Puckiej rozpoczną się obrady drugiego dnia konferencji popularnonaukowej „Polskie drogi do morza”. A o godzinie 17 w Farze odbędzie się koncert „Wiwat Niepodległa”.

Poniedziałek 10 lutego

W Pucku odbędą się ogólnopolskie uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. O godzinie 9.30 na dworzec PKP przyjedzie historyczny pociąg z Gdańska, nawiązując do analogicznego wydarzenia sprzed wieku. O 10.15 na Starym Rynku odsłonięta zostanie tablica puckiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotka, a 11 w farze odprawiona zostanie uroczysta msza św. Po mszy odbędzie się uroczyste przejście do portu rybackiego, gdzie o godzinie 13 wydany zostanie akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. O godzinie 14 rozpocznie się inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych zaślubin Polski z morzem, a o godzinie 17.15 spektakl laserowy na wodzie – Laserowe Stulecie.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.