90 lat temu, 7 lipca 1928 roku z Warszawy do niemieckiej wówczas Ustki, wyruszył mieczowy jacht „Nautilus II” pod dowództwem kierownika przystani YKP w Warszawie, Zygmunta Grabowskiego. W załodze popłynęli: Feliks Hłasko, Michał Marzyński i B. Chmielewski. Wyprawa napotkała mnóstwo problemów po drodze; konflikty z władzami niemieckimi w Gdańsku i Łebie, w której skonfiskowano członkom załogi filmy fotograficzne po oskarżeniu o szpiegostwo, awarie takielunku, sztrandowanie w sztormie i żegluga na mieczowym jachcie pod silny wiatr. Podczas wypadku nieopodal Stolpmuende (Ustki) jeden z członków załogi omal nie utonął podczas przechodzenia przez przybój. Załoga miała bardzo ciężkie warunki pogodowe, żeglugę pod wiatr do Ustki, a po krótkim postoju ponownie konieczność halsowania po zmianie wiatru.

Feliks Hłasko, w swej relacji na łamach „Sportu Wodnego” tak podsumował morską ekspedycję: „Wiem jednak to, że nigdy więcej jolą na wycieczkę morską się nie wypuszczę, ponieważ raz na zawsze przekonałem się, że jola nadaje się do jazdy na rzece, ewentualnie w dobrą pogodę po zatoce. Wypuszczanie się zaś jolą na dalsze wycieczki morskie – jest rzeczą co najmniej wysoce lekkomyślną, ponieważ jola nie odpowiada najbardziej prymitywnym wymaganiom żeglugi morskiej. Wszystkie zaś wycieczki morskie na jolach – należy uważać po prostu za wyjątkowo szczęśliwy zbieg okoliczności., do czego zaliczam również nasz powrót. (Feliks Hłasko. „Sport Wodny” 1928)

Harmonogram rejsu:

07.07.  start  z Warszawy,

14.07. dopłynięcie do śluzy gdańskiej. Wobec niemożności wydostania się na Zatokę Gdańską w Górkach Zachodnich, żeglarze postanowili wypłynąć przez Motławę,

15.07. wyjście na Zatokę Gdańską, nocleg na wodach zatoki z powodu braku wiatru,

16.07. wejście do Jastarni,

23.07. wyjście z Jastarni,

24.07. wyjście na otwarte morze i powrót do Helu wobec silnego przeciwnego wiatru

28.07. Hel – Łeba

01.08. wyjście z Łeby

02.08. sztrandowanie nieopodal Stolpmuende (Ustki). Biwak na plaży, suszenie wyposażenia, naprawa jachtu

05.08. wyjście ze Stolpmuende (Ustki),

07.08. wejście do Łeby,

09.08 wejście do Helu, zakończenie rejsu.

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.