W schronisku „Przysłop” na Baraniej Górze w dniu 15 czerwca rozpoczął się… rejs żeglarsko-motorowodny po Wiśle. To żeglarze spod bandery PTTK ruszają na Królową Polskich Rzek w swój doroczny Sztandarowy Rejs Żeglarsko – Motorowodny PTTK „Królowa Wisła 2017”, od km „O” spławnej Wisły w Broszkowicach koło Oświęcimia do Gdańska i Westerplatte.

Na szczycie Baraniej Góry ustawiono jacht pod żaglami, który w górskiej scenerii wyglądał może nieco irracjonalnie, ale przypominał o samej ekspedycji oraz o początku Wisły, która właśnie stąd wypływa w ponad 1000-kilometrowy szlak ku morzu.
Po krótkiej, aczkolwiek podniosłej uroczystości, żeglarze pojechali do Broszkowic koło Oświęcimia, skąd 17 czerwca rozpoczął się wodny etap wyprawy. Na początek uczestnikom wręczono specjalnie na tę okazję przygotowane certyfikaty kilometra Zero, a następnie kawalkadą wodniacy wyruszyli z prądem. Do pokonania mają prawie 1000 kilometrów, a rejs zaplanowano na 6 tygodni. Do Westerplatte dopłyną 30 lipca i tam w samo południe, w asyście wojskowej, podczas uroczystego apelu otrzymają upominki i nagrody, a ci, którzy uczestniczyli w całym rejsie otrzymają Złotą Odznakę „Szlak Wisły 941,3 km”.
Jak powiedział przed rozpoczęciem imprezy Wojciech Skóra, dyrektor Centrum Turystyki Wodnej ZG PTTK i komodor wyprawy, „chcemy pokonać Kaskadę Górnej Wisły ze „sławną” już śluzą Przewóz. Chcemy również pokazać piękno rzeki i postępujących zmian na jej brzegach, urodę mijanych miejscowości oraz przepięknych miejsc ulokowanych nad rzeką.
Zapraszamy wodniaków, nie tylko spod bandery PTTK, do wzięcia udziału w rejsie aby wspólnie pokazać, że Wisła to nie tylko niebieska kreska na mapie, ale organizmem który żyje i daje żyć. Wisła wcale nie jest ostatnią „dziką rzeką Europy”, Wisła jest czasem krnąbrna, rwąca i nieprzewidywalna, czasem oschła i płytka, lecz zawsze piękna i majestatyczna.” Rejs odbywa się pod patronatem TVP.

opracował MAS

foto: Archiwum CTW ZG PTTK

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.