Statek „Pawełek” to symbol Ślesina, który od ponad półwiecza pływa po jeziorach Gminy Ślesin. Statek zbudowany w 1942 roku nie spełniał warunków technicznych i musiał przejść, przed kolejnym sezonem, gruntowny remont.

Podjęto więc decyzję o naprawie i wymianie elementów mechanicznych. Prace przy statku rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i trwały do wiosny 2020. „Pawełek” został wyciągnięty na nabrzeże, gdzie została przeprowadzona inspekcja i analiza jego stanu. Gołym okiem było widać, że nie będzie to łatwe zadanie. Remontu wymagały wszystkie elementy statku.

Na remont jednostki przeznaczono kwotę 125 tysięcy złotych, a pracami zajęli się druhowie z OSP Ślesin. Pod czujnym okiem Technicznej Komisji Inspekcyjnej z Bydgoszczy wymieniono, między innymi, poszycie statku, wyremontowano silnik i przekładnię oraz linię wału, poddano regeneracji śrubę pędną, wymieniono wszystkie instalacje, a na zakończenie wykonano prace upiększające tzn. piaskowanie i malowanie kadłuba, wykończenie sterówki, salonki i kajuty kapitana, remont toalety, wymianę barierek i ławek.  Dzięki temu nasz stary „Pawełek” wygląda obecnie, jak nowy. Szczególne podziękowania należą się komendantowi OSP w Ślesinie p. Markowi Rogowskiemu, który nadzorował i koordynował wszystkie prace związane z remontem statku  oraz druhom ze ślesińskiej jednostki.

Nigdy nie wyglądał tak ładnie, pewnie nawet w latach powojennych, kiedy do nas trafił. Wygląda rewelacyjnie! Wraz z rozwojem technologicznym materiały użyte do remontu są dużo lepszej jakości i wytrzymałości. Na pewno ta inwestycja będzie służyła mieszkańcom i turystom przez wiele następnych lat – mówi  Mariusz Zaborowski -Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin.

Początkowo statek miał pływać od 1 maja 2020, ponieważ tak rozpoczynamy sezon turystyczny w Ślesinie. Jednak koronawirus pokrzyżował wszystkie plany. Statek w dniu 14 maja został zwodowany, ale rozpocznie przewożenie pasażerów, kiedy taką możliwość przedstawi rząd, znosząc ograniczenia.  Już dziś zapraszamy wszystkich na rejsy po jeziorach Gminy Ślesin.

Gmina Ślesin jest trzykrotnym laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu. Ostatnią nagrodę samorząd ślesiński otrzymał w 2019 roku. Jest to wspaniałe wyróżnienie, ale także motywacja do dalszej pracy i nowych inwestycji na rzecz rozwoju turystyki wodnej. W ostatnim czasie została powiększona i zmodernizowana plaża miejska obok mariny oraz na druga plaża w parku miejskim. Dużą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów cieszy się ślesiński bulwar oraz oddane w 2019 roku  tężnie. Jest to doskonałe miejsce do spacerów, jazdy na rowerze, gry w siatkówkę plażową oraz ćwiczeń na siłowni w plenerze i akrobacji na rolkach w skate- parku.  Powstały nowe miejsca do cumowania jachtów i łodzi, a Gmina Ślesin jest współorganizatorem wielu ogólnopolskich imprez sportowych. 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.