Wojciech Kuczkowski to postać niezwykła. Urodzony 16 stycznia 1930 roku w Bielsku Podlaskim, jest żeglarzem, pisarzem, dziennikarzem, pedagogiem i ekologiem. Od wczesnej młodości turysta pieszy, górski i wodny. Instruktor turystyki kajakowej i żeglarskiej. W 1956 roku był współorganizatorem odrodzonego ZHP. Przez dwie kadencje był również wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Żeglarskiej Zarządu Głównego PTTK i członkiem Komisji Żeglarstwa Śródlądowego PZŻ. Pan Wojciech to także wieloletni działacz ZHP, członek Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP oraz Związku Literatów Polskich.

Wojciech Kuczkowski to człowiek-instytucja polskiego żeglarstwa na śródlądziu. Od 1956 roku uczestniczył w odbudowie ZHP i żeglarstwa harcerskiego, a następnie przez lata związany był z Komisją Turystyki Żeglarskiej Zarządu Głównego PTTK oraz Komisją Żeglarstwa Śródlądowego Zarządu Głównego PZŻ.

Przyjaciele żartują, iż Wojciech przypomina mazurskie jeziora – co roku, co dzień inny, czasem cichy, niekiedy jednak wpadający w „biały szkwał”. Często stosuje zasadę „mierz siły na zamiary” – dzięki temu zaraził swoim entuzjazmem liczne grono wodników i doprowadził do zorganizowania „Powitania Unii Europejskiej na polskich wodach” w 2004 roku pod patronatem Prezydenta RP. Przy zaangażowaniu PTTK i Polskiego Związku Żeglarskiego, innych organizacji, klubów i instytucji, z udziałem kajakarzy, żeglarzy i motorowodniaków witano UE na 19 rejsach żeglarskich i motorowodnych, śródlądowych i morskich, 23 spływach kajakowych, 33 regatach, 20 imprezach galowych, 17 konferencjach, dyskusjach panelowych, odczytach.  W całej Polsce, od bieszczadzkiej Soliny po Szczecin – i poprzez nasze granice, wschodnie i zachodnie. To wówczas  wymyślił rejs „wokół serca Polski” znad Wisły Kanałem Bydgoskim i Notecią do Odry, nią i Kanałem Gliwickim do portu w Gliwicach, lądem do Kilometra Zero Wisły koło Oświęcimia i Wisłą przez Kraków, Warszawę, Płock do Bydgoszczy, gdzie po dwóch miesiącach od startu zamknięta została ta wielka pętla.

Jest autorem licznych przewodników i setek artykułów, w których opisuje szlaki wodne Polski, ich infrastrukturę i okoliczne atrakcje turystyczne. Dzięki nim poznajemy tajemnice naszych akwenów i szlaków wodnych – oraz ich potencjalne atuty, szanse rozwojowe. Nie tylko przyjazne brzegi – ale i przyjaznych ludzi.

Szlaki żeglarskie opisuje w  „Żaglach” od 1978 roku a w latach 1998-2006 w miesięczniku „Gospodarka Wodna” publikował w cyklu comiesięcznym opisy kompleksu polskich wód żeglownych.

 

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.