Żeglarze z pewnością znają Mazury, bywają tu wszak od wielu lat corocznie. Warto jednak pokusić się o odwiedzenie miejsc bardzo ciekawych, choć mniej znanych, które są prawdziwymi rarytasami na szlaku Wielkich Jezior. Warto zapoznać się z naszym mini przewodnikiem po najciekawszych, naszym zdaniem, miejscach dostępnych w czasie jednodniowej wycieczki.

Sapina
Szlak długości zaledwie 31 kilometrów, niezwykle malowniczy, leżący na rzece, która, jako jedna z nielicznych, wpada do kompleksu WJM. Początek bierze w Ogonkach, gdzie zaczyna się również strefa ciszy, co uniemożliwia żeglugę na silnikach. Na początku szlaku znajduje się również most, który uniemożliwia przejście wyższym jednostkom. Szlak przepiękny, leżący na uboczu, z dala od cywilizacji, biegnie rzeką oraz przez leżące na trasie jeziora. Ukoronowaniem trudów żeglugi na wiosłach jest jezioro Gołdopiwo, duże, ale niemal puste, co na WJM jest ewenementem. Po drodze mijamy śluzę w Przerwankach, jedną z trzech na szlaku WJM.

Wyspa Kormoranów
Siedlisko tych będących pod ochroną ptaków, rezerwat przyrody leżący na jeziorze Dobski. Jedno z największych w tym rejonie Polski skupisk tych ptaków. Gniazdujące na drzewach kormorany niemal doszczętnie zniszczyły liście na drzewach, nawet zatem w pełni sezonu są one pozbawione liści.

Kościół w Radziejach
To już trzeci kościół istniejący w tym samym miejscu, korzenie pierwszego sięgają XV wieku i wojen tatarskich. Ten istniejący wzniesiono w 1826 roku według projektu późniejszego króla Prus Henryka Wilhelma IV, w stylu neoklasycystycznym w kształcie ośmioboku z wieżą w środku. Długość jednego boku wynosi 7,5 m. Do budowy użyto cegły, kamieni polnych na podmurówkę, a także części materiałów z murów najstarszego kościoła z XV stulecia. Wieża pochodzi z drugiej wersji kościoła, obecnie pełni funkcję dzwonnicy.

Święta Lipka
Sanktuarium maryjne znane od średniowiecza, odwiedzane corocznie przez prawie 120 tysięcy turystów. W skład kompleksu wchodzą bazylika i dom zakonny. Kościół słynie z przepięknych organów i znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Matki Boskiej Świętolipskiej.

Twierdza Boyen w Giżycku
Zbudowana w połowie XIX wieku w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno stanowiła zasadniczy element umocnień wschodniej granicy Prus. Pozostała niezdobyta w 1914 roku, podczas II wojny światowej została okrążona i poddana przez Niemców. Zajmowana przez Wojsko Polskie do 1957 roku została następnie przekazana miastu

Cerkiew prawosławna w Wojnowie
Świątynia istniejąca od 1923 roku, założona przez księdza Aleksandra Awajewa, jeńca wojennego. Na terenie cerkwi leży malutki cmentarzyk, na którym pochowani są tutejsi parafianie.

Leśniczówka Pranie
Jezioro Nidzkie. Obiekt powstał w 1880 roku jako Seehorst. W 1950 roku przybył tutaj, w charakterze gościa Konstanty Ildefons Gałczyński, który bywał tu jeszcze kilkakrotnie. Tu powstało wiele jego utworów, poeta bardzo cenił sobie cisze i spokój. Od 1980 roku działa tutaj Muzeum Gałczyńskiego tłumnie odwiedzane przez wycieczki.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.