18 czerwca 2019 r. minister Marek Gróbarczyk otworzył konferencję poświęconą tematowi suszy i Programowi Rozwoju Retencji – Stop Suszy. W konferencji wzięli udział także Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie oraz Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Preznetujemy materiał zamieszczony na stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Chcemy dziś rozpocząć niezwykle ważny dla Polski projekt, Program Rozwoju Retencji. Jeszcze parę lat temu nikt nie przypuszczał, że nastąpią takie zmiany klimatyczne. Dwa tygodnie temu przez Wisłę przeszła fala wezbraniowa, dziś poziom rzek jest minimalny. To wskazuje, jakie jest tempo zmian i jak Polska nie jest przygotowana. Biznes, przemysł i rolnictwo nie mogą rozwijać się bez stabilnej gospodarki wodnej. Program Rozwoju Retencji to pierwszy w historii program, obejmujący tak wiele obszarów oraz łączący ze sobą naturalną retencję i budowę zbiorników retencyjnych – mówił minister Gróbarczyk.

Realizacja programu opracowanego przez MGMiŻŚ  planowana jest na lata 2020-2027, a jego celem jest dwukrotne zwiększenie współczynnika retencji wody w Polsce do 2027 roku, z obecnych 6,5% do 15%.

Program będzie kosztował 14 mld złotych i zakłada wykorzystanie przyszłej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Program Rozwoju Retencji jako rządowy program wieloletni zostanie przyjęty jeszcze w tym roku.

Zakłada on między innymi: budowę 94 nowych zbiorników, przebudowę niektórych zbiorników suchych na mokre,  ułatwienie budowy małych zbiorników do 1000 m2 bez pozwoleń wodnoprawnych ,  renaturyzację rzek i mokradeł.

Program Rozwoju Retencji to także:  przeciwdziałanie powodziom i suszom, gromadzenie wody na potrzeby ludności i przemysłu, utrzymanie żeglowności rzek, rozwój hydroenergetyki, wykorzystanie wody w celach irygacyjnych, rozwój turystyki i rekreacji wodnej.

W każdym województwie odbędą się także konsultacje społeczne z udziałem administracji rządowej.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.