90 lat temu, 13 września 1931 roku, urodził się Zbigniew Urbanyi, pisarz, długoletni dziennikarz sportowy wychodzących w Bydgoszczy dzienników – „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” i „Gazety Pomorskiej”, żeglarz.

Był współinicjatorem budowy jachtów oceanicznych „Euros” i „Zentek” i „Solanus” oraz powstania bydgoskiego lodowiska „Torbyd”. Jako żeglarz uczestniczył m.in w rejsie przez trzy przylądki – Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn, a także opłynął Islandię. Poza żeglarstwem kibicował mocno hokejowi na lodzie, wioślarstwu i żużlowi.

Pozostawił po sobie książki o tematyce morskiej: „Statek spełnionych nadziei”, „Od Daru Pomorza do Ziemi Bydgoskiej”, „Eurosem na Horn”, „Lody, sztormy i powroty”, „Polskie jachty na oceanach”, „Trzeci w wielkiej sztafecie”, „65 lat żeglarstwa na Kujawach i Pomorzu” i „Komendant Białej Fregaty”. Wielkie uznanie przyniosła mu zwłaszcza książka „Polskie jachty na oceanach” będąca skrupulatną wypraw polskich żeglarzy i po dziś dzień stanowiąca ozddobę niejednej biblioteczki żeglarzy.

Za swoją działalność pisarską otrzymał nagrodę im. Josepha Conrada oraz dwukrotnie przezynawaną przez „Żagle” nagrodę im. Leonida Teligi.

Jego imieniem nazwano fragnemt bydgoskich bulwarów nad Brdą, pomiędzy mostami Bernardyńskim i Sulimy-Mamińskiego.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.