5 czerwca 1933 roku z Gdyni wypłynął jacht „Dal” Na jego pokładzie znajdowało się trzech żeglarzy marzących o dalekim rejsie. Celem wyprawy były Stany Zjednoczone, ale osiągnięcie tego celu trwao długo i wiodła do niego trudna droga. Jacht był nienowy, nieiwelki i mało komfortowy. Dzisiaj opisalibyśmy fgop jako jednostkę zatokową. Mimo to żeglarze połynęli nim na Atlantyk. Kiedy do celu dotartli, nawet nie zdawali sobie sprawy, że weszli na karty historii polskiego zeglarstwa.

Andrzej Bohomolec był żołnierzem, służył w kawalerii. Szkolenie żeglarskie odbył w Gdyni pod okiem Mariusza Zaruskiego i zdobył uprawnienia żeglarskie. Jako marynarz odbył kilka rejsów, ale ciągnęło go pod żagle. Marzył o atlantyckim rejsie, po kilkumiesięcznych poszukiwaniach zdobył „Dal” i w pośpiechu przygotowywał jacht do wyprawy na drugi brzeg Atlantyku. Celem rejsu był udział w Wystawie Światowej w Chicago. Niewielki jacht nie był budowany do tak dalekiego rejsu, ale zapał załogi pokonywał wszystkie trudności.

Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski wypłynęli z Gdyni na jachcie „Dal” 5 czerwca 1933 roku. Początkowo rejs przebiegał bez kłopotów, jacht zatrzymywał się w Kopenhadze, Ostendzie, Hawrze i Plymouth, a stamtąd wyruszył na Atlantyk. Zaledwie 8,5-metrowy jacht nie był należycie dobalastowany, toteż załoga miała trudności z opanowaniem jednostki na oceanie. Huraganowy sztorm nieopodal Bermudów spowodował złamanie masztu, niewiele brakowało, aby „Dal” zatonęła.

Załoga zawinęła do Hamilton na Bermudach i tam pozostawiła uszkodzony jacht na zimę. Wiosną następnego roku Bohomolec i Świechowski ruszyli do Nowego Jorku, a stamtąd do Chicago. Rejs zakończył się w tym mieście 25 sierpnia 1934 roku , a „Dal” stała się jednym z eksponatów wystawy światowej. Za swój wyczyn Bohomolec i Świechowski otrzymali Krzyże Zasługi w uznaniu wyczynu żeglarskiego i dobrego żeglarskiego rzemiosła.

„Dal”
długość całkowita –8,5 m
szerokość całkowita –2,85 m
zanurzenie – nieznana
powierzchnia żagli – 45 m2

MAS

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.