Zapewne większość żeglarzy już wie, my czekaliśmy z upublicznieniem tej informacji do oficjalnego komunikatu. „Żagle” znikają z rynku prasowego po 61 latach misji na rzecz żeglarzy, motorowodniaków i miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie.

Okładka i strona redakcyjna pierwszego numeru „Żagli” ze stycznia 1959 roku.

W informacji zawartej na portalu www.wirtualnemedia.pl czytamy: – Zawieszamy wydawanie tytułu. Będziemy wydawać „Żagle” okazjonalnie, przy okazji targów żeglarskich. W tym roku zostały one przełożone, ale myślimy o następnym roku – mówi Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media, do której należy spółka Murator Expo. Potwierdza, że redakcja tytułu otrzymała wypowiedzenia. – Nie stać nas na utrzymywanie całego zespołu. Redakcje innych magazynów podejmą się organizowania wydań specjalnych – dodaje Benbenek. W redakcji magazynu pracowały na etatach trzy osoby i do ośmiu stałych współpracowników. – Mogę tylko potwierdzić, że majowy numer magazynu „Żagle”, który ukaże się w sprzedaży 29 kwietnia, będzie ostatnim – mówi nam Wojciech Barszczowski, sekretarz redakcji. W informacji podano konieczność oszczędzania jako powód rozwiązania umów z dotychczasowym zespołem. Prezes Benbenek zapewnia, że ZPR Media nie ma w planach zawieszania kolejnych pism. – Inne tytuły bronią się, zarabiają w internecie – podkreśla. Ten wątek pokazuje, że „Żagle” były „pod kreską” i nie były w stanie skutecznie konkurować na rynku. W informacji na stronie Wirtualnych Mediów podano także, że zamknięcie gazety i zwolnienie pracowników nie oznacza automatycznie końca tytułu, ponieważ w planach jest wydawanie pisma okazjonalnie, przy okazji targów, tyle tylko, że wówczas „Żagle” będą przygotowywane przez redakcje innych tytułów ZPR Media. 

Okładka pisma ze stycznia 1972 roku.

 

Okładka pisma ze stycznia 1973 roku, kiedy do tytułu dodano jachting motorowy.
Nowe logo „Żagli” z kwietnia 1973 roku.
250. numer pisma.
Na bogato… Stopka pisma z lutego 1981 roku kiedy 16-kolumnowe pismo tworzyło ponad 50 osób!
Jedna z najbardziej niezwykłych okładek pisma. Styczeń 1983 rok.

Przez sieć przetoczyła się dyskusja na temat pisma, wzbogacona o osobiste wspomnienia dawnych dziennikarzy i współpracowników, ale nie brakowało również głosów czytelników. Przeważał w tych wypowiedziach żal z powodu zamknięcia pisma, ale nie brakowało również głosów krytycznych na temat formuły pisma, szybkości reagowania na wydarzenia światowe, także postawy zespołu wobec podmiotów na rynku usług żeglarskich.

Zmiana drukarni, papieru i formatu pisma. 1986 rok.
1990 rok. Trochę koloru w szarym (jak dotąd) piśmie.
Jedna z ostatnich okładek pisma.
Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.