11 grudnia w siedzibie Centrum Turystyki Wodnej PTTK odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów posiadaczom szmaragdów Żeglarskiej Odznaki Turystycznej w stopniu Dużym Złotym.

To nowa inicjatywa CTW mająca na celu spopularyzowanie odznaki wśród żeglarzy i jej promocja poprzez nagłaśnianie postaci mających największy żeglarski dorobek. Dyplomy, zaprojektowane specjalnie na tę okazję, zostały wręczone po raz pierwszy, a ich posiadaczami stali się żeglarze mający kontakt z żaglami od dziesiątek lat.

Laureaci podczas pierwszej ceremonii wręczenia dyplomów ŻOT, z dyplomami od lewej: Józef Kwaśniewicz, Maciej Grzemski, Ryszard Wabik, Wojtek Skóra, przewodniczący KTŻ i Marek Słodownik.

Rekordowe 15 szmaragdów do odznaki Dużej Złotej uzyskał kapitan Ryszard Wabik, mający w dorobku wokółziemski rejs harcerski na jachcie „Tropiciel” oraz wyprawę na Horn na „Wojewodzie Pomorskim”, a przez lata związany również z żaglowcem „Zawisza Czarny”. Pan Kapitan jest obecnie posiadaczem największej liczby szmaragdów Żeglarskiej Odznaki Turystycznej.

Pan Kapitan chyba nie dowierza w 15 zdobytych szmaragdów.
Rekordzista zdobytych szmaragdów z okolicznościowym dyplomem.

Cztery szmaragdy zdobył Maciej Grzemski, żeglarz środowiska olsztyńskiego związany z ruchem harcerskim, wciąż aktywny na morzu, a przy tym zasłużony działacz żeglarski.

Dyrektor CTW, Wojtek Skóra, i uhonorowany Laureat.
Cztery szmaragdy na koncie olsztyńskiego żeglarza.

Również cztery szmaragdy zdobył red. Marek Słodownik, dziennikarz i autor książek, a w przeszłości aktywny żeglarz środowiska warszawskiego. Swoje szmaragdy zdobywał na śródlądziu, ale także podczas rejsów morskich w Grecji, Chorwacji, USA, Tajlandii i Australii.

Dyplom z okazji zdobycia pierwszego szmaragdu odebrał także Józef Kwaśniewicz, także z Olsztyna., którego aktywność koncentrowała się głównie na wodach śródlądowych.

Pierwszy szmaragd na koncie Józefa Kwaśniewicza już jest. Teraz pora na kolejne.
Dyplom otrzymują żeglarze za pierwszy -i kolejne- szmaragd ŻOT w stopniu Dużym Złotym.

Ceremonia wręczenia dyplomów odbyła się przy okazji posiedzenia Komisji Turystyki Wodnej ZG PTTK, a Wojtek Skóra, jej przewodniczący, zapowiedział, że w przygotowaniu są kolejne wysokie stopnie ŻOT i kolejne ceremonie wręczenia okolicznościowych dyplomów.
Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.