10 listopada w Warszawie wręczono Żeglarską Odznakę Turystyczną z aż 15 Szmaragdami. Laureatem tego niezwykłego wyróżnienia został Michał Palczyński, 41-letni żeglarz oceaniczny z Warszawy.

Dyplom potwierdzający przyznanie Michałowi Palczyńskiemu 15 Szmaragdów ŻOT.

Dyplom to nowa inicjatywa Komisji Turystyki Żeglarskiej, która promuje ŻOT wśród żeglarzy turystów. Przyznawany on będzie za zdobycie szmaragdu do odznaki ŻOT w stopniu dużym złotym. Laureatem pierwszego wręczonego dyplomu jest Michał Palczyński, który wszelako nie był obecny na uroczystości, ponieważ znajduje się obecnie na pokładzie swojego jachtu na Polinezji Francuskiej.

Michał od wielu lat żegluje na własnym jachcie „Crystal”, a swoją przygodę z żeglarstwem morskim rozpoczął w 2003 roku na jachcie CWM Gdynia „Batalion Wigry” na trasie Gdynia-Władysławowo-Gdynia. Później były kolejne, coraz śmielsze wyprawy. Od 2008 roku żegluje na „Crystal”, jachcie typu Triton 48. W 2011 roku wyruszył na dwuletni rejs z Gdańska przez porty Norwegii, Islandii, Wysp Kanaryjskich i Karaibskich, Bahamów, Francji i ponownie Wysp Kanaryjskich. Przepłynął wówczas ponad 25 tysięcy mil, ale okazało się, ze to dopiero przygrywka do jeszcze dłuższych rejsów. W 2013 roku popłynął z Lizbony do Ameryki Południowej, a stamtąd na Polinezję, Tonga, Vanuatu, Australię, Nową Zelandię, Nową Kaledonię, Mauritius, Seszele, RPA, Świętą Helenę, Brazylię, Karaiby, Meksyk, USA, Azory, by skończyć wyprawę w 2017 roku w Lizbonie. W tej wyprawie przepłynął ponad 55 tysięcy mil.

Michał Palczyński podczas prelekcji na Kolosach w Gdyni w 2018 roku.

Obecnie żegluje w Polinezji Francuskiej, a do Polski planuje wrócić za kilka lat, wybrał bowiem model żeglowania niespiesznego. Swoją wyprawę zaplanował na 8 lat, ale nieprzewidywane wcześniej okoliczności pandemiczne nieco pokrzyżowały pierwotne plany. Jesień w Polsce spędziła Aleksandra Rapp, partnerka żeglarza i towarzyszka żeglarskiej podróży i to ona 10 listopada odebrała dyplom potwierdzający przyznanie 15 Szmaragdów Żeglarskiej Odznaki Turystycznej.

Ola Rapp prezentuje dyplom ŻOT.

Ola po odebraniu dyplomu obiecała, że zawiśnie on w mesie jachtu „Crystal” jak tylko dotrze na jego pokład. Żeglarka zapowiedziała również, że w najbliższym czasie i ona uporządkuje swoje wpisy do książeczek żeglarskich i podda się weryfikacji, a w ostatnich trzech latach przepłynęła około 45 tysięcy mil morskich. Gdyby tak się stało, Ola uzyskałaby najwyższy stopień ZOT wśród pań, dotychczas zaledwie jedna kobieta, pani Krystyna Jaczewska, uzyskała, w 2000 roku, 2 Szmaragdy ŻOT.

Więcej o jachcie, rejsach i refleksjach Oli i Michała można poczytać na stronie www.skiff.pl , tam także można uzyskać więcej informacji na temat możliwości dołączenia do załogi na wybrane etapy wyprawy.

Odznaka duża złota ŻOT

ŻEGLARSKA ODNAKA TURYSTYCZNA

posiadacze najwyższych stopni odznaki (stan na 10 listopada 2021 r.)

15 szmaragdów

Michał Palczyński, Warszawa                2021 (rok weryfikacji)

5 szmaragdów

Stefan Pufal, Gdańsk                                1989

4szmaragdy

Marek Słodownik, Zielonka Bankowa    2018

Maciej Grzemski, Olsztyn                          2018

3szmaragdy

Mieczysław Miller, Katowice                 1979

Stanisław Richler, Sosnowiec                 1985

Bogdan Borysewicz, Gdańsk                  1987

Jerzy Musiał, Warszawa                          1990

Janusz Moczulski, Siemion                     1993

Krzysztof Czerwionka, Wejherowo       1995

Marek Jaczewski, Warszawa                  2000

Edward Kozanowski, Bydgoszcz           2010

2 Szmaragdy uzyskało 16 żeglarzy, a 1 zdobyło kolejnych 45.

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.