6 lat temu, 13 czerwca 2016  roku, w Tczewie zainaugurowało działalność Centrum Konserwacji Wraków Statków z Magazynem Studyjnym w Tczewie.

Wnętrze hali Centrum Konserwacji Wraków.

Uroczystość była zwieńczeniem 2,5-letniej, kosztującej 22 miliony złotych, budowy. Potrzebne fundusze w 85 proc. pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a w 15 proc. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prace renowacyjne trwają…

Nowa placówka oferuje świetne warunki zarówno dla konserwatorów, jak i zwiedzających. Ci pierwsi będą mieli do dyspozycji nowoczesne pracownie, wyposażone m.in. w aparat rentgenowski i dźwigi do przenoszenia ciężkich ładunków. Goście z kolei mogą m.in. posterować robotami wykorzystywanymi w archeologii podwodnej, podejrzeć poszczególne etapy konserwacji, a w zwiedzaniu pomoże im aplikacja na komórki.

Hala łączy w sobie funkcje ekspozycyjne i warsztatowe.

Co najważniejsze, ekspozycja w Magazynie Studyjnym będzie się często zmieniać, dzięki czemu odwiedzający będą mogli trafić na nowe eksponaty. W ekspozycji znalazły się także trzy zabytkowe jachty, które przez lata przechowywane były w magazynach Narodowego Muzeum Morskiego – „Opty”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak okrążył ziemię, „Dal”, który pod dowództwem Andrzeja Bohmolca w latach 1933-1934 wykonał pionierski rejs przez Atlantyk oraz „Kumka IV” o wyjątkowej, spawanej konstrukcji.

Ważna część ekspozycji: „Opty” Leonida Teligi,
„Dal” Andrzeja Bohomolca,
„Kumka IV” Stanisława Sołtyka.

foto: Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.