27 grudnia w warszawskiej siedzibie CTW PTTK odbyła się uroczystość wręczenia Żeglarskiej Odznaki Turystycznej kapitanowi Henrykowi Wolskiemu.

Wojtek Skóra, przewodniczący KTŻ PTTK, wręcza dyplom kapitanowi Henrykowi Wolskiemu.

Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że pan Kapitan zdobył największą –jak dotąd- liczbę szmaragdów do odznaki. Jest ich aż 16, co dotąd żadnemu polskiemu żeglarzowi jeszcze się nie udało. Henryk Wolski żegluje od końca lat 60. Początkowo na śródlądziu, szybko jednak poznał smak morza i to tam skoncentrował swą żeglarską aktywność. Wraz z pokonywanymi milami przybywało stażu, ale także punktów na ŻOT. Pierwszy szmaragd Henryk zdobył już w 1976 roku. Na drugi czekał do 1983 roku, a po czterech kolejnych sezonach miał już liczbę punktów zdobytą na 4 szmaragd. Później mil przybywało jeszcze szybciej; w sezonach 2001 i 2002 zdobył tyle punktów, że miał prawo noszenia 11 szmaragdów. Ostatni szmaragd uzyskał w sezonie 2017.

Oficjalna prezentacja trofeum.

Henryk Wolski odbył wiele ciekawych rejsów. Żeglował po Morzu Północnym, Bałtyku, ale później odwiedzał ciepłe wody, zapuścił się wielokrotnie do Arktyki, został pierwszym polskim żeglarzem, który opłynął Biegun Północny. Żeglował po Pacyfiku, odwiedził wyspy Wielkanocną, Robinsona Crusoe i Pitcairn. Dużo czasu spędził w lodach Antarktydy, oczywiście zaliczył również Przylądek Horn.

Laureat prezentuje swą zdobycz.

W rankingu ŻOT Henryk prowadzi z 16 szmaragdami, po 15 mają kapitanowie: Ryszard Wabik i Michał Palczyński, 5 szmaragdów zdobył -nieżyjący już- Stefan Pufal. Szczegóły rankingu poniżej:

16 szmaragdów

Henryk Wolski, Zaleszyce                                

15 szmaragdów

Michał Palczyński, Warszawa             

Ryszard Wabik, Warszawa                              

5szmaragdów

Stefan Pufal, Gdańsk                                          

4 szmaragdy

Marek Słodownik, Zielonka Bankowa   

Maciej Grzemski, Olsztyn                                 

Krzysztof Dacewicz, Warszawa           

Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.