16 lipca 1937 roku urodził się Wacław Liskiewicz, kapitan jachtowy, projektant jachtów. Pochodzi z Poznania, lecz jest związany z Gdańskiem.

Wacław Liskiewicz na tle zdjęcia z wyprawy na „Swarożycu” w 1967 roku.

Studia ukończył na Politechnice Gdańskiej. Studiował budowę okrętów (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej). Po uzyskaniu tytułu inżyniera został zatrudniony w Gdańskiej Stoczni Jachtowej STOGI na stanowisku kierownika biura konstrukcyjnego, a w późniejszym okresie został członkiem kierownictwa Biura Projektów WUPROHYD.

Wacław Liskiewicz(drugi z prawej) otrzymał Nagrodę Specjalną Kolosów w 2022.

Największym żeglarskim dokonaniem Wacława Liskiewicza jest doprowadzenie w 1967 roku jachtu „Swarożyc III” do Longyearbyen na Spitsbergenie (13 lipca 1967). „Swarożyc” był pierwszym polskim jachtem, który dotarł do Spitsbergenu. Wacław Liskiewicz jest współautorem książki, napisanej wspólnie z żoną, pt. „Pierwsza dookoła świata” (8 wydań). Napisał też książkę „Porty i przystanie polskiego wybrzeża” (2001). Skonstruowane jachty  s/y Maria – kecz-markoni, który dwukrotnie opłynął Ziemię,  s/y Mazurek – jacht typu Conrad 32, na którym kulę ziemską opłynęła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Wraz z Edmundem Rejewskim zaprojektował jacht s/y Opal, który stał się początkiem serii Opal I, II, III, IV. Również wraz z Edmundem Rejewskim, Wacław Liskiewicz zaprojektował zatokowy jacht s/y Nefryt, zbudowany w roku 1971 z zastosowaniem innowacyjnego wówczas materiału – laminatu poliestrowo-szklanego, który zapoczątkował serię jachtów tego typu. Jachty typu Nefryt stały się popularne i były wykorzystywane do prowadzenia szkolenia na morskich wodach wewnętrznych.

Wacław Liskiewicz na uroczystości Dnia Flagi przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w 2013 roku.
Autor

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.